| Mobile | RSS

کمپ کویری شهداد

اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۲ | No Comments | Posted in گردشگری

واقع در استان کرمان
شهر شهداد
کمپ کلوت

شهرهای نزدیک: شهر کرمان; زرند; راور
Coordinates:   30°34'44"N   57°51'8"E

مقدمه:

کرمان با داشتن بخش عمده‌ای از دشت لوت مهد شگفتی‌های کویری است. شهر افسانه‌ای کلوت‌ها ، مرتفع‌ترین هرمهای ماسه‌ای دنیا، ۴۰ مخروط آتشفشان کواترنر، پهنه‌های وسیع ماسه و ریگ با طیف رنگی قهوه‌ای روشن تا خاکستری و سیاه نظیر «گدار باروت»، گدازه‌های بازالتی چاله نظیر «گندم بریان»، پهنه‌های شنی مواج، بزرگترین نبکاهای جهان (تپه‌های شنی پوشیده از گیاه)، مرتفع‌ترین ربدوها (گلدانهای نمکی بزرگ)، کویر پاشتری (سطح این نوع زمین‌ها این طور به نظر می‌رسد که پس از بارندگی زیاد خیس شده و تعدادی شتر روی آن راه رفته‌اند) و هامادا (دشت‌هایی از ریگ) و رود شور شگفتی‌های بی‌نظیر دشت لوت‌اند.

کمپ کویری شهداد
کمپ شهداد تنها کمپ کویری دشت لوت است که فاصله کمی با شهر افسانه‌ای کلوت‌ها دارد. این کمپ با ۴۰ نفر ظرفیت برای پذیرایی رایگان از گردشگران پاییزی لوت بازسازی شده است. این کمپ آلاچیق‌هایی با سطح سیمانی و دیواره‌ها و سقف چوبی دارد (برگ درختان نخل) و به امکاناتی چون برق و سرویس بهداشتی امکانات خرید وسایل ضروری، آمفی‌تئاتر روباز و حمام  مجهز است. نگهبانان شبانه‌روزی از کمپ محافظت می‌کنند و با هماهنگی انجام شده با نیروی انتظامی شهداد امنیت مسافران در کمپ برقرار می‌شود.

راه های ورود به منطقه

برای رسیدن به کمپ کویری شهداد  باید از ۲ کیلومتری جاده شهداد به ماهان وارد جاده شهداد-نهبندان شد و پس از طی مسافت ۱۵ کیلومتر , وارد جاده کمپ کویری شد. (سمت شرق جاده ) بعد از ورود به جاده کمپ پس از طی مسافتی در حدود ۱۰ کیلومتر به کمپ کویری شهداد رسید. این کمپ حدود ۲۰ کیلومتر با کلوت‌ها فاصله دارد و با طی جاده آسفالته شهداد به نهبندان می‌توان از کمپ به کلوت‌ها رسید. زیبایی مثال زدنی شب‌های کویر یکی از دلایل علاقه گردشگران به شب مانی در کویر است

شرح موضوع

کلوت های شهداد از جاذبه های کویر نوردی شهداد استان کرمان است و شما میتوانید در سفر کویر گردی خود به استان کرمان از این جاذبه بی بدیل ژئوتوریسم و طبیعت گردی و کویر گردی کشور بازدید نمایید .

کلوت به کوههای شنی ای می گویند که بر اثر عامل فرسایشی غالب کویر " باد " ایجاد می گردد و فرم ها و شکل های مسحور کننده ای را ایجاد میکنند که کمتر کسی میتواند پس از دیدن این مناظر , انگشت به دهان نماند و مسحور این زیبایی بی مانند نشود.

کلوت که از ترکیب دو واژه" کل" به معنی "آبادی" و "لوت" که نام بیابانش هست آمده است

وقتی ناگهان در دل بیابان لوت چشمتان به سازه های خاکی عجیب و غریب بیفتد و این سازه های خاکی تا چشم کار میکنند دیده میشوند ، انگار وارد یک شهر شده اید. شهری بدون هیچ سکنه ای که انگار تنها برای ارواح ساخته شده. شاید برای همین است که میگویند اینجا شهر جن و پری است.

این کلوت ها مشابه کمی در دنیا دارند که معروف ترین و شناخته شده ترین آن در صحرای آریزونای آمریکا قرار دارد که عموماْ در بسیاری از فیلم های وسترن آمریکایی به چشم میخورد .

این کلوت های صحرای آریزونا با همه زیبایی که دارند به صورت تک کلوت هستند و همانند کلوت های شهداد کرمان به صورت سلسله جبال کلوت نیستند که اینقدر پیوسته و متراکم و متصل به هم قرار گرفته باشند .

کلوت های شهداد در جانب شمال غرب کویر لوت ایران قرار گرفته و به صورت سلسله جبال کوه های شنی ( کلوت ) از جنوب به شمال در جانب غربی صحرای لوت کشیده شده است .

منطقه کلوتها در ۴۳ کیلومتری شهداد (۲۴ کیلومتری ده سیف) قرار دارد و در مساحتی به عرض متوسط ۸۰ کیلومتر و طول متوسط ۱۴۵ کیلومتر را تشکیل داده اند.

با نگاهی از دور دست به کلوتها، شهری بزرگ با آسمان خراشهای فراوان تداعی میشود و همین امر موجب شده است که برخی از جهانگردان خارجی از آن به عنوان شهر ارواح یاد کنند.

مرتفعترین هرمهای ماسهای دنیا در لوت است. مرتفعترین هرمهای شناخته شده دنیا حداکثر ۳۰۰ متر ارتفاع دارند (لیبی) اما در لوت ارتفاع برخی هرمها گاه به ۴۸۰ متر هم میرسد.

شگفتی منحصر بفرد شهداد:

۱_کلوتها، ۲_نبکاها، ۳_تپه های تخم مرغی، ۴_گندم بریان، ۵_رود شور، ۶_گود نمک(معدن نمک)
.

زمان سفر به این سرزمین بی مانند , پاییز و زمستان و اوائل بهار میباشد . در سایر فصول , گرمای سوزان خورشید ممکن است مشکلات فراوانی را ایجاد کند.

مسیر حرکت:

کرمان- به سمت ماهان- بعد از سیلو – یه سمت روستای سیرچ( سمت چپ جاده ) -پس از شهر شهداد ( به سمت نهبندان ) – کویر شهداد
کل مسیر ۱۲۵ کیلومتر میباشد.

در مسیر خود به اولین روستایی که میرسید , سیرچ است .
دره سیرچ و ناحیه مسکونی آن ، یکی از زیباترین چشم اندازهای سر سبز حاشیه این دشت اسرار آمیز است. سیرچ از قدیم محل ییلاق بخش گرمسیرى و کویرى شهداد و آبادىهاى تابعهٔ آن بوده و بهارستان نام داشت.

در مرکز سیرچ چندین درخت کهنسال سرو ۲۰۰۰ ساله و چنار نیز وجود دارد

درخت کهنسال سیرچ

این منطقه یکى از قطبهاى اصلى جهانگردى استان محسوب مىشود.

از مهمترین جاذبه های دیگر روستای سیرچ می توان به :

باغات و رودخانه روان آن و چشمه آب گرم جوشان با خواص درمانی قابل توجه با دو استخر سرپوشیده و بزرگترین تونل سنگی خاورمیانه اشاره کرد.

هموطنان عزیزمان در استان کرمان , تنها با رفتن به سیرچ می توانند لذت برف بازی را در نزدیکی کویر داغ , تجربه کنند .پیست اسکی سیرچ تنها پیست اسکی جنوب شرق ایران است.

اگر گذارتان به سیرچ افتاد، سوغاتی های معروف این روستا: کره و روغن حیوانی مرغوب، خشکبار، قالیچه های کوچک و حصیربافته های تزئینی ست.

آبگرم سیرچ

برای نماز در مسجد ابوالفضل سیرچ (که دارای امکاناتی از جمله سرویسهای بهداشتی کاملا" تمیز ،آبسرد کن ،سوپر مارکت مواد غذایی )، می توانید توقف کنید.

در بدو ورود به سیرچ ، از آب انباری قدیمی حاج محمد تقی با ۵۲ پله دیدن نمایید .

آب انبار قدیمی شهر سیرچ

پس از اطراق کردن در روستای با صفای سیرچ و صرف نهار به سمت شهداد حرکت کنید.

بارگاه مقدس امامزاده زید در شهداد واقع شده است که با هفت واسطه به امام ششم منصوب است.
قدمت بنای این امامزاده به قرن هفتم هجری میرسد.

در پای تپه های مشرف به کویر بزرگ لوت، آثاری از سکونت انسان و قدیمیترین پرچم فلزی جهان با قدمت ۵ هزار ساله بیرون آمد تا نام کویر با تمدنی کهن درآمیزد.
درفش شهداد

نرسیده به شهداد , تابلو جاده شهداد به نهبندان که در این سالها ، استان کرمان را به جنوب استان خراسان جنوبی متصل کرده و از شمال این سلسله جبال کلوت می گذرد را میتوانید ببینید. و تنها جاده ای است که از دل کویر لوت ایران عبور میکند . در این جاده کمی که پیش میرویم میتوانید کلوت ها را از جاده ببینید .

اولین موردی که در این مسیر با آن روبرو خواهید شد , "نبکاها" می باشند و به آن منطقه "پارک نبکاها" میگویند.

پارک نبکاها

 

پارک نبکاها

در جاده شهداد _نهبندان , پس از سپری کردن حدود ۲۰ کیلومتر , به دو راهی کنار امامزاده زید میرسید که از آنجا ۹ کیلومتر تا کمپ راه دارد و میتوانید به طرف کمپ کویری بروید.

Desert Shahdat

کمک شهداد

 

در داخل کمپ حدود ۳۰ آلاچیق وجود دارد که گردشگران میتوانند در آن اقامت کنند.

در صورتیکه وارد مسیر انحرافی به سمت کمپ نشده و به راه خود , مستقیما ادامه دهید , پس از حدود ۲۴ کیلومتر به منطقه کلوتها خواهید رسید.

 

بدلیل طوفانی که براه افتاده بود ( و البته تازه شروع کار بود و هنوز به اوج خودش نرسیده بود ) امکان ادامه مسیر به سمت رود شور و گندم بریان نه میسر بود و نه عاقلانه لذا مابقی موارد را فقط توضیح خواهم داد.

توجه بفرمایید که ماسه های کویر بسیار ریزهستند و در زمان شروع باد , به راحتی با آن همراه شده و میتوانند وارد تجهیزات شما ملنند دوربین عکاسی – موبایل – تبلت و غیره شده و به آن آسیب برسانند.

باد و شن

رود شور

یکی از جاذبه های بی بدیل گردشگری شهداد رود شور است.

دیدن لایه های نمک تبلور شده در منطقه واقعاً دیدنی و زیباییش بی همتاست

غلظت نمک رود شور آن قدر زیاد است که در برخی نقاط حرکت رود محسوس نمیشود و چنانچه دست در آن فرو کنی یک لایه سفیدرنگ دوردست را احاطه میکند. بلورهای نمک اطراف رود هم زیبایی این جاذبه کویر را دو چندان کرده است

رود شور از ارتفاعات شهرستان راور و کوههای بیرجند در استان خراسان جنوبی سرچشمه میگیرد و پس از طی حدود ۲۰۰ کیلومتر در دل کویر و از کنار تپه گندم بریان عبور و به صورت مارپیچ نهایتا به معادن نمک واقع در کلوتهای شهدادختم میشود.

رود شور

گندم بریان

منطقه کویر گندم بریان داغ ترین نقطه ایران و جایی است که میگویند هیچ حیاتی در آن جریان ندارد و حتی میکرو ارگانیسم ها و دمای آن در فصول گرم سال به حدی است که هیچ حیاتی را یارای بقا در این طبیعت خشن نیست .

یکی از گرمترین نقاط کره زمین در ٨٠ کیلومتری شمال شهداد با ۴٨٠ کیلومترمربع وسعت قراردارد که سطح آن با سنگ های آتشفشانی سیاه رنگ پوشیده شده است .در اوایل اسفند حرارت ماسه های شرق لوت ۶۷ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است.

امکانات موجود که توسط میراث فرهنگی مهیا شده شامل :محیطی کاملا" امن با حضور ماموران نیروی انتظامی ،کپر(الاچیق هایی ساخته شده با برگ نخل) ،آب آشامیدنی ،نور کافی درون محوطه،نور و پریز برق درون کپرها جهت شارژموبایل و دوربین ،سالن آمفی تئاتر روباز،سرویسهای بهداشتی است.موبایل نیز در برخی نقاط آنتن میدهد.

مسیر بین کپرها بدلیل وجود شن های روان آجر فرش شده و دو طرف مسیر آجر فرش با چراغهای جاسازی شده در درون آجرها این منطقه را در شب دیدنی تر کرده بود.
بدلیل احتمال طوفان شن و سرمای هوا در نیمه شب ، میتوانید در کپرها چادر برپا کنید .

در آنجا میتوانید ، اسمان پرستاره کویر و شهاب سنگها را به نظاره بنشینید.

نجوم و رصد

لغت لوت معنی برهنه و تهی را می دهد
کویر لوت یک بیابان واقعی است و یکی از خشک ترین و گرم ترین نقاط جهان است.

حداکثر مطلق درجه حرارت در سایه بیش از ۶۵ درجه سانتی گراد است. سطح وسیعی از این بیابان فاقد پوشش گیاهی است و ماسه های روان سراسر آن را پوشانده است. وسعت آن حدود ۸۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع است.

وسیع ترین ریگ و ماسه زار ایران به نام ریگ لوت با حدود ۱۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت در کویر لوت واقع است که در مقایسه با ریگ های مهم دنیا در عربستان، آفریقا و …اهمیت چندانی ندارد اما از نظر ویژگیهای پیکرشناسی زمین یکی از مهمترین آنها محسوب می گردد.

تنوع و عظمت بعضی از عوارض آن در دنیا منحصر به فرد است. مرتفع ترین هرم های ماسه ای ریگ لوت ۴۷۵ متر ارتفاع دارد که بلندترین آنها در دنیا به حساب می آید در مقابل این هرم ها، حفره های بسیار گودی نیز وجود دارند که اغلب پرتگاههای مطبقی بر آنها مسلط می باشد که عمیق ترین آنها ۴۲۱ متر می باشد.

به گفته سون هدین جهانگرد و دانشمند معروف سوئدی:

« بدترین جای کویر لوت قسمت جنوب شرقی آن بین بم و نه (نهبندان) بود که یکی از وحشتناکترین نقاط تمام زمین است.
در آنجا باد شمال غربی، که حاکم بر این منطقه است، شنها را جمع کرده و به صورت موج و تپه روی هم انباشته است. و جای این موجها و تپه ها دائماً در حال تغییر است.
خورشید سوزانی زمین را گرم می کند و آن را به صورت آهن گداخته در می آورد. بادی از روی این صدها کیلومتر مربع کویر سوزان می آید ، آنچنان خشک است که وقتی آدم و حیوان را غافلگیر می کند در یک آن تمام ذرات رطوبت بدن را به خود جذب می کند و تنها یک مومیائی چروکیده و سیاه بر جا میگذارد».

در غرب کویر لوت نیز کلوتها قرار دارند. کلوتها از شمال غربی به جنوب شرقی از یک سلسله جبال به طور مستمر و پشت سر هم تشکیل یافته که به شدت فرسایش یافته اند. این تپه های فرسوده از باد و باران با هسته هایی از رس فشرده دارای پوسته هایی هوازده می باشد که چون خاکی پف کرده سطح انها را پوشش داده است. کلوتها قسمتهای کم تراکم به صورت تپه های منفرد به شکل هایی بسیار بدیع در سطح صاف دشت دیده می شوند.

به جز تپه های ماسه ای و کلوتها اشکال و صورتهای دیگری از کویر مثل نمک زارها ، سطوحی از سنگلاخ ، آبرفت ها و …. در لوت وجود دارد.

این طبیعت و اقلیم متنوع و شگفت انگیز و رابطه و هم زیستی هزاران ساله انسان با آن سبب شده تا هاله ای افسانه ای ، نام لوت را در بر گیرد.
هر ساله تورهای طبیعت گردی از اواخر آذر هر سال تا فروردین تور کلوت های شهداد را برگزار می نمایند.

جمع آوری مطالب و تصاویر توسط: آقای رفیع زاده

Leave a Reply 11421 views, 3 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1R8A94601R8A94661R8A93781R8A9319Ryan's Pub, St Julian, December 25, 2016Gorgeous Gorgs, Sliema, December 24, 2016The 11:40 Rogue One Show on Eden in St Julian, December 28, 2016Ariëlla 006Lu #XAriëlla 005