| Mobile | RSS

علل ناباروری

دی ۲۰ام, ۱۳۹۰ | No Comments | Posted in بیماری ها

درمان ناباروری

ناباروری را این طور تعریف کرده اند: ناتوانی یک زوج در باردار شدن، پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری از بارداری.
 ناباروری در ده تا پانزده درصد از زوج ها دیده می شود. علل نا باروری می تواند مربوط به زن یا مرد یا هر دو باشد. حدود ۴۰% از مشکلات نا باروری مربوط به مردان، ۴۰% مربوط به زنان و حدود ۱۰% مربوط به هر دو است. در حدود ۱۰% از زوج ها نیز عامل نا باروری مشخص نیست. به عبارت دیگر در این زوج ها هر دو نفر با توجه به انجام آزمایش های موجود مشکلی ندارند، ولی به علل نا مشخصی بچه دار نمی شوند.
 طی دو دهه اخیر گام های بلندی در رابطه با تشخیص و درمان نا باروری برداشته شده است و حدود ۶۵ درصد از زوج های نا بارور با استفاده از روش های موجود صاحب فرزند شده اند.
 

علل ناباروری در زنان
 ۱- اختلال در تخمک گذاری
 اختلال در تخمک گذاری، علت عمده ناباروری در زنان است. به طوری که ۳۹% علل ناباروری زنان مربوط به این مسئله است. بدون عمل تخمک گذاری لقاح انجام نمی شود و بنابراین زن باردار نمی شود. بعضی از زن ها ممکن است تخمک گذاری نکنند و یا به طور نا منظم و کم تخمک گذاری کنند و بنابراین ممکن است یا عادت ماهیانه نداشته باشند و یا عادت ماهیانه آنها کم و نامنظم باشد و حتی بعضی خانم ها با آنکه دارای عادت ماهیانه منظم هستند، دارای اختلال در تخمک گذاری هستند.
 
۲- اختلال در لوله های رحمی
 در بعضی زنان، لوله های رحمی به طور کامل و یا ناقص بسته است. در نتیجه اسپرم به تخمک نمی رسد. بسته بودن لوله های رحمی می تواند به دلیل عفونت، آندومتریوز و یا چسبندگی هایی پس از عمل جراحی باشد. همچنین ممکن است این لوله ها پس از یک حاملگی خارج رحمی بسته شوند. در کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسه یافته، به علت شیوع بیماری های عفونی دستگاه تولید مثلی، میزان اختلال در لوله های رحمی بیشتر است. به طور کلی ۳۰% علل نا باروری زن ها مربوط به اختلال در لوله های رحمی است.
 
 
۳- آندومتریوز
 آندومتریوز، حالتی است که در آن سنگفرش رحم (آندومتر)‌ رشد می کند و از رحم هم فراتر می رود و لوله های رحمی را نیز می پوشاند و حتی آنها را می بندد و در عمل تخمک گذاری اختلال به وجود می آورد. آندومتریوز علت ۱۳% موارد ناباروری است و حدود ۷۰% زنان دارای آندومتریوز، نابارور هستند.
 
۴- اختلال در گردن رحم یا رحم
 ناهنجاری های گردن رحم می تواند سبب ناباروری شود که از آن جمله میتوان به مشکلات مربوط به ساختمان بدن، عفونت های گردن و رحم و یا کیفیت نا مناسب ترشحات رحم اشاره کرد. از طرفی تومورهای بدخیم رحم و یا بعضی جای زخم های موجود در دیواره رحم مسبب ناباروری است.
 
۵- مشکلات دستگاه ایمنی بدن
 مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن و عوامل ایمونولوژیک نقش مهمی در ایجاد ناباروری دارند. تشخیص و درمان این گونه بیماران مشکل است. در بعضی خانم ها،‌ علیه اسپرم مرد ماده ای بنام آنتی بادی ترشح می شود که اسپرم ها را از بین می برد و یا آنها را غیر فعال می کند و یا حتی سبب سقط خود به خود در بعضی از آبستنی ها می شود.
 
علل ناباروری در مردان
 ۱- اختلالات مربوط به اسپرم
 به طور طبیعی، در بیضه مرد اسپرم تولید می شود و به هنگام انزال از وی خارج می شود. اگر در موارد زیر اختلالی باشد، شانس لقاح کم شده و مرد نابارور محسوب می شود:
 – ‌تعداد کم اسپرم
 – عدم بلوغ اسپرم
 – شکل غیر طبیعی اسپرم
 – عدم توانایی حرکت مناسب اسپرم
 
عواملی که بر تعداد، شکل،‌ بلوغ و حرکت اسپرم تأثیر منفی دارند عبارتند از:
 بیماری های عفونی:
بیماری های عفونی با شرایط التهابی نظیر بیماری اوریون سبب عفونت مجاری تناسلی یا التهاب و از بین رفتن بیضه ها در مرد می شوند. حدود ۲۵% مردانی که بعد از بلوغ دچار اوریون می شوند، نابارور می شوند.
 
‌اختلالات هورمونی
 اختلالات هورمونی سبب حدود ۵-۲% مشکلات ناباروری در مردان می شود. تولید نا مناسب هورمون های FSH و LH بر تولید هورمون مردانگی یا تستوسترون و تولید اسپرم تأثیر دارند.
 
مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن
 در بدن بعضی مردان علیه اسپرم خودشان ماده ای به نام آنتی بادی تولید می شود که سبب کاهش حرکت اسپرم یا به هم چسبیدن آنها می شود.
 
۲- ناهنجاری های مربوط به ساختمان بدن
 بعضی عوامل نظیر بسته بودن لوله های خروج اسپرم (دفران، اپیدیدیم)‌ سبب نا باروری در مردان می شود. بسته شدن لوله های خروج اسپرم می تواند به علل مادرزادی، نقص ژنتیکی، عفونت ها یا التهاب های دستگاه ادراری – تناسلی باشد. البته جای جراحی های قبلی نیز می تواند این لوله ها را ببندند.
 از جمله عوامل دیگر نا باروری در مردان واریکوسل است. در این حالت رگ های درون کیسه بیضه متسع می شود و کیفیت اسپرم کاهش می یابد.
 
۳- عوامل دیگر
 عوامل دیگری نظیر ناتوانی جنسی و یا انزال زودرس نیز می تواند عامل ناباروری در مردان باشد.
 
‌علل ناباروری ژنتیکی
 علل نا باروری اعم از مشکلات هورمونی و چاقی تا غیر طبیعی بودن سلول های جنسی (تخمک و اسپرم) همگی می تواند به نوعی تحت تاثیر عوامل ژنتیکی باشد. برای مثال استعداد چاقی، ابتلا به عفونت و حتی لزوم انجام یک جراحی که به ناباروری می انجامد، همگی هر چند کوچک می توانند به عوامل ژنتیکی مربوط باشند. امروزه مطالعات بر روی ژن های خاص در انسان و مدل های آزمایشگاهی تا حدودی تاثیر عوامل ژنتیکی بر ناباروری را آشکار ساخته اند.
 بعضی از عوامل ژنتیکی بر ناباروری مردان تاثیر می گذارند، در حالی که بعضی عوامل دیگر بر روی هر دو جنس و یا فقط بر روی زنان تاثیر گذارند. برای مثال جابجایی های کروموزومی می تواند بر روی مردان و زنان تاثیر بگذارد، اما “سندروم کلاین فلتر” که در آن ترکیب کروموزوم های جنسی به صورت XXY در می آید، تنها مختص مردان است و “سندروم ترنر” که در آن بیمار فقط دارای کروموزوم جنسی X است، تنها مختص زنان است.
 
عوامل نا شناخته
 گاه ممکن است پس از یک معاینه دقیق پزشکی، زن و شوهر کاملا‌ سالم تشخیص داده شوند، ولی به علل ناشناخته بارور نشوند. اگر چه معمولا بعد از دو سال تعداد زیادی از این زوج ها بچه دار می شوند، اما تعدادی از آنها حتی بعد از گذشت سه سال بدون استفاده از روش های پیشگیری بچه دار نمی شوند، در این صورت باید تحت درمان قرار بگیرند.
Leave a Reply 4241 views, 1 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Gorgeous Gorgs, Sliema, December 24, 2016The 11:40 Rogue One Show on Eden in St Julian, December 28, 2016Ariëlla 006Lu #XAriëlla 005Surveillance Cat, St Julian, December 25, 2016x*y*z II1R8A87631R8A8711Strange small red house, Sliema, December 24, 2016