| Mobile | RSS

طرز تهیه برش نمونه های گیاهی برای میکروسکوپ

تیر ۲ام, ۱۳۹۰ | ۱ Comment | Posted in زیست شناسی گیاهی

در بافت شناسی گیاهی، بررسی و مطالعه راجع به انواع بافت های گوناگون گیاهی مستلزم تهیه برش های مناسب و ظریف از اندام های گیاهی می باشد. بدین منظور بهترین دستگاه در تهیه مقاطع و برشهای ظریف گیاهی¸ دستگاه میکروتوم می باشد. اما با توجه به گران بودن وسائل آن و نیز مراحل طولانی تهیه برش و نیز رنگ آمیزی نمونه ای گیاهی از  شیوه ای  ساده  آزمایشگاهی در  جهت  تهیه برش ها استفاده می کنیم.

 

از نکات قابل توجه آنست که:

۱ _ جهت حرکت تیغ به هنگام برش باید عمود بر اندام گیاهی مورد نظر باشد.

۲ _ حرکت دست حالت رفت و برگشتی نداشته باشد.

۳ _ حرکت دست سریع باشد.

۴ _ با یک دست نمونه را بر روی تخته کار ثابت نگه داشته و با دست دیگر تیغ را از روی اندام عبورمی دهیم.

۵ _ برشهای تهیه شده باید یک لایه سلولی باشد در غیر اینصورت به هنگام بررسی در زیر میکروسکوپ  توده سلولی می بینیم که مناسب بررسی و مطالعه  نمی باشد.

۶ _  برشهای  تهیه شده را سریعاً  به شیشه ساعتی محتوی آب مقطر انتقال  می دهیم  چرا که در  هوای  آزاد  سریعاً خشک می شوند.

۷ _  حداقل ۱۰ برش گیاهی آماده  می کنیم.  برای  اینکه ممکن است برشهای تهیه  شده یا ضخیم شوند و یا  اینکه در اثر حرکت نا مناسب تیغ، بافت مورد نظر له و پاره شود.   

 

         بعد از تهیه برشهای نازک و ظریف نوبت به رنگ آمیزی آنها می رسد. در رنگ آمیزی شیوهای متفاوتی وجود دارد از قبیل رنگ آمیزی منفرد و رنگ آمیزی مضاعف. در رنگ آمیزی منفرد عموماً  از یک معرف رنگی استفاده می گردد و در رنگ آمیزی  مضاعف  از دو و یا  چند  معرف رنگی استفاده  می گردد.  در اینجا  ابتدا  چند  معرف  رنگی  و فیکساتور  را  نام  برده  و  سپس  به  یک  شیوه  متداول آزمایشگاهی می پردازیم.

تعدادی معرفهای رنگی که جهت رنگ آمیزی بافتهای گوناگون گیاهی استفاده می شود و تاثیر رنگی  آنها بر بافتهای مختلف گیاهی به شرح ذیل می باشد.

ردیف

نام معرف

نام بافت گیاهی

پس از رنگ آمیزی

فرمول شیمیائی

۱

کارمن(Carmine)

پارانشیم سلولزی

ارغوانی

محلول اسید اتانولیک

۲

متیلن آبی(Methylen Blue)

بافتهای چوبی

آبی

C16H18ClN3S.aq

۳

سبز ید(Methyl Green)

بافتهای چوبی

سبز

C27H35Cl2N3, ZnCl2

۴

بیسمارک(Bismark Brown)

دیواره سلولی

قهوه ای

C12H24N8, 2HCl

۵

فوشین بازی(Fuchsin)

همه بافتها

قرمز

ماده آلی ازت دار

۶

سافرانین(Safranin)

بافتهای چوبی

زرد

C20H19ClN4

۷

قرمز روتنوم(Ruthenium Red)

تیغه میانی

صورتی

Cl6H42N14O2Ru3

۸

هماتوکسیلین(Hematoxylin)

تیغه میانی

بنفش

۹

لوگل

دانه نشاسته

آبی

 فیکساتور (F.A.A) که از فرمالین (به میزان ۵cc) و الکل اتیلیک۵۰%( به میزان۹۰cc)و اسید استیک(به میزان ۵cc) تشکیل شده است جهت فیکسه کردن بافتها استفاده می شود.

 

نکات خاص:

·         تیغ به شدت برنده است و حتی ممکن است از پوست دست خودتان هم برشی تهیه نمایید!

·         جهت احتیاط کمی چسب زخم در دسترس باشد.

·         ممکن است در همان اوایل برشهایی به ضخامت چند لایه سلول تهیه کنید. نگران نباشید! با کمی تمرین می توانید برش هایی به ضخامت یک سلول و یا حتی کمتر هم بزنید. غیر ممکن نیست و من دانش آموزانی را می شناسم که با تمرین توانسته اند چنین برش های نازکی تهیه کنند.

·         تیغ پس از مدتی کند می شود و دیگر به خوبی بافت را برش نمی زند. بهتر است از یک تیغ برای برش یونولیت (مراحل ۱ تا ۵) و از تیغی دیگر برای برش گیاهی استفاده کنید.

·         می توانید به جای یونولیت مواد نرم تری به کار ببرید. حتی می توانید به جای یونولیت از برگ تره استفاده کنید! فقط با چسب آن را به هم بچسبانید تا باز نشود. خود من یک بار ساقه ریحان را میان تره گذاشتم و برش زدم و نتایج بسیار خوبی گرفتم (یک تیر دو نشان!)

Leave a Reply 9719 views, 4 so far today |
Follow Discussion

One Response to “طرز تهیه برش نمونه های گیاهی برای میکروسکوپ”

  1. كيان Says:

    جالب و مفید بود باتشکر

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Gorgeous Gorgs, Sliema, December 24, 2016The 11:40 Rogue One Show on Eden in St Julian, December 28, 2016Ariëlla 006Lu #XAriëlla 005Surveillance Cat, St Julian, December 25, 2016x*y*z II1R8A87631R8A8711Strange small red house, Sliema, December 24, 2016