| Mobile | RSS

طریقه خون گیری وریدی

تیر ۲۲ام, ۱۳۹۰ | No Comments | Posted in خون شناسی

جهت مطالعه روی سلول های خونی فرد آزمایش شونده، نیاز به نمونه گیری از آن فرد داریم. لذا قبل از نمونه گیری باید وسایل و مواد مورد نیاز را آماده سازیم.

 

وسایل مورد نیاز جهت نمونه گیری

۱- سرنگ یکبار مصرف

۲- گارو یا تورنیکت (یک تکه لوله لاستیکی است، حدود ۲۵ سانتیمتر مجهز به گیره)

۳- لوله آزمایش حاوی ماده ضد انعقاد EDTA

۴- پنبه استریل

۵- الکل اتانول ۷۵%

طریقه نمونه گیری

خونگیری از وریدهای واقع در گودی زیر بازو، انجام می شود.

مراحل خونگیری به ترتیب زیر است:

۱- بیمار را روی صندلی نمونه گیری به آرامش دعوت می کنیم.

۲- گارو را روی بازوی بیمار محکم می کنیم و به وسیله انگشت سبابه ورید مناسب را انتخاب می کنیم.

۳- توسط پنبه آغشته به الکل، محل نمونه گیری را به طریقه حرکت گردشی، از ناحیه مرکز محل نمونه گیری به طرف بیرون، ضد عفونی می کنیم.

۴- سوزن سرنگ را روی سرنگ محکم می کنیم، به طوریکه برش اریب سوزن به طرف بالا قرار گیرد. یکی یا دو مرتبه، پیستون را داخل سرنگ حرکت داده، بعد در نهایت هوای سرنگ را خالی می کنیم.

۵- سوزن سرنگ را با زاویه ۱۵ درجه وارد ورید می کنیم و با ملایمت به توسط دست دیگر پیستون سرنگ را به طرف بیرون کشیده تا خون داخل سرنگ شود. خون مورد نیاز را برداشت می کنیم.

۶- گارو را باز کرده و سپس سوزن سرنگ را از رگ بیرون می کشیم و پنبه الکل را روی محل زخم گذاشته و از شخص می خواهیم دقایقی پنبه را روی محل نمونه گیری محکم نگاه داشته و دست خود را نیز به طرف بالا نگه دارد.

۷- سوزن را از سرنگ جدا کرده، بی درنگ و با ملایمت خون را به لوله حاوی ماده ضد انعقاد اضافه می کنیم و با پارافیلم دهانه لوله را بسته و حدود دو دقیقه لوله را به آرامی سر و ته می کنیم تا خون به خوبی با ماده ضد انعقاد مخلوط شده، تا از لخته شدن خون جلوگیری بعمل آید.

نمونه برای انجام آزمایش آماده است. قبل از آزمایش لازم است مجددا خون به خوبی مخلوط گردد.

نکته: لازم است در ابتدا نمونه گیری زیر نظر شخص ماهر صورت گیرد.

Leave a Reply 8156 views, 6 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Gorgeous Gorgs, Sliema, December 24, 2016The 11:40 Rogue One Show on Eden in St Julian, December 28, 2016Ariëlla 006Lu #XAriëlla 005Surveillance Cat, St Julian, December 25, 2016x*y*z II1R8A87631R8A8711Strange small red house, Sliema, December 24, 2016