| Mobile | RSS

ویتامین دی

اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۰ | No Comments | Posted in ویتامین-مواد معدنی

ویتامین D

ویتامین «دی» برای ساختن و نگهداری سلامتی استخوان ها در طول عمر ضروری است. کلسیم که عنصر اصلی استخوان است تنها در صورت حضور ویتامین «دی» قابل جذب است. ویتامین «دی» و کلسیم در بسیاری از اعمال بدن از قبیل حفظ سیستم ایمنی و سلامتی سیستم عصبی دخالت دارند.

موارد استفاده

مصرف کافی و مناسب ویتامین «دی» می تواند یک سری از بیماریهای جدی شامل موارد زیر جلوگیری کند:

* پوکی استخوان: جلوگیری از حالت نرمی و شکنندگی سریع استخوان ها. ویتامین «دی» بدن در مقابل بیماریهایی نظیر ریکتز، نرمی استخوان (استئومالاسی)، پوکی استخوان و استئوپنی حفظ می کند. افرادی که در قسمتهای آب و هوای شمالی زندگی می کنند و کسانی که نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کنند. برای تقویت استخوان ها نیاز به مصرف مکمل های ویتامین «دی» دارند. اگر سطح ویتامین «دی» بدن پایین باشد مکمل های کلسیم در درمان پوکی استخوان کمکی نمی کنند.

* سرطان: ویتامین «دی» در رشد سلولها دخالت دارد و نشان داده شده است که باعث کاهش رشد سلولهای سرطانی خون، روده بزرگ پوست و پستان میشود. همچنین تحقیقات بیانگر این نکته است که افراد با سطح کافی ویتامین «دی» خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات و کولورکتال دارند.

* دیابت: ویتامین «دی» به تنظیم قند خون برای جلوگیری از دیابت یا کنترل آن کمک می کند.

* مولتیپل اسکلروزیز: ویتامین «دی» بدن را در مقابل ای بیماری حفظ می کند.

* بیماری قلبی: ویتامین «دی» از تصلب شرایین جلوگیری می کند و باعث کاهش فشارخون میشود.

ویتامین «دی» همچنین در موارد زیر مفید است:

* کمک به کنترل قند خون

* کمک به یک پاراتیروئید بیش از حد فعال

* کاهش آسیب غضروفی در افراد مبتلا به آرتروز و کاهش شدت روماتیسم مفصلی

* در درمان پسوریازیس موفقیت آمیز است.

* اگر شما تحت درمان با داروی ضد تشنج یا گلوکوکورتیکوییدها هستید و یا اینکه … از مصرف ویتامین «دی» سود می برید

 

منابع غذایی

غذاهایی که شامل ویتامین «دی» هستند عبارتند از:

* روغن ماهی

* سالمون آزاد ماهی

* تونا (ماهی بزرگ)

* شیر مقوی

* نرم تن

* قارچ

* حبوبات مقوی

* زرده تخم مرغ

نور خورشید منبع طبیعی برای ویتامین «دی» است. اگر پوست شما روشن است روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در معرض نور خورشید قرار گیرد تا نیاز روزانه شما به ویتامین «دی» مرتفع میشود. در صورت داشتن پوست تیره به مدت ۳ ساعت در برابر نور خورشید قرار گیرد تا از آن سود ببرید. ابر، مه آلودگی، لباس و پوشش، فیلترهای نوری و پنجره های شیشه ای میزان دریافتی ویتامین «دی» نور خورشید را کاهش می دهند.

اشکال دیگر

ویتامین «دی» در بسیاری از مولتی ویتامین ها یافت میشود. همچنین به صورت مایع، قرص، کپسول و ژل نرم به میزان ۵۰ واحد تا ۱۰۰۰ واحدی یافت میشود. میزان های بیشتر از این مقدار نیز به صورت آماده و قابل دسترس وجود دارد. اگر شما در هضم چربیها مشکل دارید فرم تزریقی ویتامین «دی» نیز قابل دسترس است.

نحوه مصرف

برای جلوگیری از بیماری، بزرگسالانی که به طور منظم در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ واحد روزانه از ویتامین «دی» استفاده کنند. برای مصرف منظم این مکمل ها با پزشکتان مشورت کنید. همچنین قبل از دادن ویتامین «دی» به بچه ها با پزشک مشورت کنید.

موارد احتیاط

مصرف مقدار زیاد ویتامین «دی» (بیشتر از ۱۰۰۰ واحد روزانه) می تواند شما را بسیار بیحال و مریض کند. نشانه های آن شامل تشنگی بیش از حد، مزه‌فلزی در دهان، درد استخوانی، خستگی،‌چشم درد، خارش پوست، استفراغ، اسهال، نیاز به ادرار کردن،‌و مشکلات عضلانی است. بیش از حد در معرض نور خورشید بودن، به شما ویتامین «دی« اضافی نمی دهد.

اگر سطح کلسیم یا فسفر خون شما بالاست و یا اینکه بیماری کلیوی یا قلبی دارید قبل از استفاده از ویتامین «دی» با پزشک مشورت کنید.

 

تداخل های احتمالی

موارد زیر باعث کاهش میزان ویتامین «دی» دریافتی شما میشود:

* کلسترامین

* روغن معدنی

* الکل

* بعضی از درمانی های ضد تشنج

در صورتی که از آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم، گلیکوزیدهای دیجیتال، وراپامیل و دیورتیک های تیازیدی استفاده می کنید، مصرف همزمان ویتامین «دی» می تواند باعث بهم خوردن تعادل مواد معدنی در بدن شما شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویتامین «دی» با پزشک صحبت کنید

Leave a Reply 4707 views, 2 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

WT3P66861R8A23331R8A2401Meli1R8A25251R8A25221R8A24511R8A25031R8A24871R8A2419