| Mobile | RSS

ویتامین ب۳ – نیاسین

اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۰ | No Comments | Posted in ویتامین-مواد معدنی

این ویتامین آمید اسید نیکوتینیک می باشد، اسید نیکوتینیک خود از حلقه هتروسیکلیک ازت داری به نام پیریدین مشتق شده است.
نیاسین آمید در ساختمان دو کوآنزیم شرکت می کند:

۱) نیاسین آمید آدنین دی نوکلئوتید NAD که از اتصال دو نوکلئوتید تشکیل می شود:

نوکلئوتید اول عبارت است از: نیاسین آمید + ریبوز + اسید فسفریک و نوکلئوتید دوم عبارت است از آدنین + ریبوز + اسید فسفریک که این دو نوکلئوتید توسط یک ریشه پیروفسفات به یکدیگر اتصال پیدا می کنند.

۲) نیاسین آمید آدنین دی نوکلئوتید فسفات NADP+ که مانند NAD از اتصال دو نوکلئوتید گفته شده تشکیل می شود و تنها اختلاف آن داشتن یک ریشه اسید فسفریک اضافی بر روی کربن ۲ در مولکول ریبوز متصل به آدنین است.

کوآنزیم عمل انتقال H را انجام داده و کوآنزیم آنزیم های دهیدروژناز است که سبب  دهیدروژنه شدن عوامل الکلی نوع اول و دوم می گردند. اختلاف این دو کوآنزیم در این است که NAD علاوه بر این که همانند NADP در واکنش های  دهیدروژنه کردن شرکت می جوید، قادر است که در دوره انتقال الکترون اکسید شده و تولید ATP کند.

NAD کوآنزیم آنزیم هایی مانند (LDH ، MDH ، PDH) است.
NADP کوآنزیم آنزیم هایی مانند (G6PDH) گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز است.

 

مثال (۱): اسید لاکتیک دهیدروژناز باعث دهیدروژنه شدن اسید لاکتیک و تبدیل آن به اسید پیروئیک می گردد و کوآنزیم آن NAD می باشد.
مثال (۲): اسید مالئیک دهیدروژناز که کوآنزیم آن NAD است:
مثال (۳): گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز که کوآنزیم آن NADP می باشد. این آنزیم باعث دهیدروژنه شدن گلوکز ۶ فسفات گردیده و تولید لاکتون اسید ۶ فسفوگلوکونیک می کند و سپس این جسم با جذب یک مولکول آب به اسید ۶ فسفو گلوکونیک تبدیل می گردد.

ویتامین "ب۳" یا نیاسین عضوی از خانواده ویتامین های "ب" است. این ویتامین محلول در آب است و این بدان معنی است که در بدن ذخیره نمیشود و برای برطرف کردن نیازهای بدن به طور مرتب و روزانه باید مصرف شود. دو شکل از ویتامین "B3" وجود دارد:

نیاسین (به عنوان اسید نیکوتینیک نیز شناخته میشود) و نیاسین آمید (نیکوتین آمید نیز گفته میشود). هر ۲ فرم این ویتامین به عنوان یک ماده مغذی در بدن به یک طریق مؤثرند اما موارد استفاده آن در درمان بیماریها متفاوت است.

بدن شما برای تبدیل کربوهیدرات به انرژی نیاز به ویتامین ب۳ دارد. بدون ویتامین ب۳ سیستمهای بدن شما متوقف خواهند شد. ویتامین "ب۳" همچنین باعث شکستن چربی و کلسترول میشود بنابراین نیاسین (اسید نیکوتنیک) یک عامل ایجاد کننده کلسترول خوب برای بدن است.

بدن شما از ویتامین ب۳ برای ساختن ترکیبات مختلف از جمله هورمون های جنسی و هورمون های آدرنال، استفاده می کند. این ویتامین همچنین به خارج کردن مواد شیمیایی سمی و مضر از بدن و تنظیم قند خون کمک می کند.

بیشتر افراد مقدار کافی از این ویتامین را از طریق غذایی که می خورند، به دست می آوردند. پزشک در موارد بالابودن کلسترول و دیگر بیماریها این ویتامین را برای شما تجویز می کند. مسئله مهم این است که در موارد مصرف زیاد این ویتامین تحت نظر پزشک باشید، زیرا مصرف زیاد این ویتامین دارای عوارض جانبی جدی همچون آسیب کبدی می باشد.

موارد استفاده

نیاسین کلسترول بد (LDL) را کاهش و کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهد. این ویتامین اثر داروهای کاهنده کلسترول را افزایش می دهد. برای این منظور، باید مصرف این ویتامین تنها زیر نظر پزشک باشد. نیاسین آمید به درمان آرتروز، روماتیسم مفصلی، دیابت وابسته به انسولین، بیخوابی و سردرد میگرنی کمک می کند.

هر شکلی از این ویتامین می تواند در درمان یا پیشگیری از کمبود ویتامین "ب-۳" (پلاگر) استفاده شود. افرادی که دچار سل یا سرطان هستند، خانم هایی که از قرص های ضد حاملگی استفاده می کنند و اضخاصی که از کمبود پروتئین رنج می برند، به احتمال بیشتر دچار کمبود ویتامین "ب۳" میشوند.

منابع غذایی

بدن شما ویتامین ب۳ را از پروتئین به دست می آورد بنابراین اگر در رژیم غذایی پروتئین کافی وجود داشته باشد، ویتامین "ب۳" کافی به بدن شما می رسد. بهترین منابع ویتامین ب۳ غذاهایی است که غنی از پروتئین باشد مانند: گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لوبیای خشک پخته شده و نخود، کبد، شیر کم چربی یا بدون چربی و پنیر، سویا و آجیل.

منابع دیگر خوب برای ویتامین "ب" شامل مخمر آبجو، سبوس گندم، نام پرقوت و حبوبات. غلات (به جز ذرت)، قارچ و سبزیجات تازه. ویتامین "ب۳" در اثر پختن در آب از بین
می رود. بنابراین تا حد امکان از جوشاندن، پختن و فریزکردن سبزیجات خودداری کنید.

اشکال دیگر

اگز پزشک به شما توصیه کند که مقدار بیشتری ویتامین "B3" مصرف کنید، می توانید از مکمل های نیاسین یا نیاسین آمید که به اشکال مختلف در دسترس است استفاده نمایی. قرص های ۲۵، ۵۰، ۱۰۰، ۲۵۰ و ۵۰۰ میلی گرمی موجود است. اگر چه قرص ها و کپسولهایی که به مرور زمان در بدن آزاد میشود در دسترس است، اما مطالعات نشان داده این ترکیبات باعث آسیب به کبد میشود. نیاسین همچنین به صورت اینوزیتول هگزانیاسینات که فرآورده تولید شده در اروپاست، در دسترس است. این ترکیب به تدریج آزاد میشود و منجر به آسیب کبد نمی شود.

 

نحوه مصرف

برای کاهش خطر ایجاد زخم معده و جلوگیری از بهم خوردگی و آشفتگی معده، بهتر است مکمل های نیاسین را همراه با غذا مصرف کنید.

 

موارد احتیاط

مصرف میزان زیاد نیاسین (۷۵ میلی گرم یا بیشتر) باعث ایجاد عوارض جانبی میشود. شایعترین عارضه آن «نیاسین فلاش» (NIACIN FLUSH) است، بدین صورت که در صورت وسینه احساس سوزش کرده و پوست شما قرمز و برافروخته میشود. این نشانه ها بی ضرر هستند مگر شما مبتلا به آسم باشید بنابراین افراد مبتلا به آسم از مصرف زیاد نیاسین باید اجتناب کنند. مصرف مقادیر خیلی زیاد نیاسین که برای کاهش کلسترول بکار می رود، باعث آسیب کبد و زخم معده میشود. اگر شما دچار بیماریهای کبدی یا زخم معده هستید از مکمل های نیاسین نباید استفاده کنید. اگر شما دیابت، بیماری کیسه صفرا یا نقرس دارید باید زیر نظر پزشک از مکملهای نیاسین استفاده کنید.

 

تداخل های احتمالی

نکات زیر را در مورد نیاسین به خاطر بسپارید.

* با دیگر داروهای کاهنده کلسترول بدن قابل استفاده است.

* در صورت همراهی با داروهای فشارخون، با احتیاط مصرف کنید (زیرنظر دقیق پزشک).

* الکل می تواند مانع از جذب ویتامین "ب۳" شود، همینطور که بر جذب سایر ویتامین ها و مواد معدنی تأثیر می گذارد.

Leave a Reply 10071 views, 3 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

WT3P66861R8A23331R8A2401Meli1R8A25251R8A25221R8A24511R8A25031R8A24871R8A2419