| Mobile | RSS

میکروبیولوژی

اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۰ | No Comments | Posted in میکروبیولوژی

میکروبیولوژی دانشی است که درباره ریزسازواره‌ها یا جانداران بسیار ریز بحث و گفتگو می‌کند. جاندارانی که در میکروبیولوژی بیشتر بررسی می‌شوند شامل پروکاریوتها ( باکتری‌ها)، ویروسها، و یوکاریوت‌هایی مانند قارچ و تک سلولی‌ها یا پروتوزوآها می‌باشد.

پروکاریوتها ریزسازواره‌هایی هستند که DNA آنها بطور فیزیکی از سیتوپلاسم جدا نشده است.

 

تاریخچه

علم میکروبیولوژی از سال ۱۶۷۴ هنگامی که آنتوان لوون هوک، با عدسی شیشه‌ای خود دنیایی از موجودات ریز را در قطره آب برکه مشاهده کرد. در اواخر قرن ۱۷ نظریه تولید خودبخودی مورد بحث قرار گرفت. در این زمان بسیاری از دانشمندان از جمله فرانسیکو ردی، فکر می‌کردند میکروارگانیسم‌ها از مواد غیر زنده ایجاد شده‌اند. در سال ۱۷۶۶ اسپالانزانی نتیجه گرفت که میکروب‌ها از هوای غیرسترون وارد محلولهای غذایی شده و آنها را فاسد می‌کنند. دو ابرمرد دنیای علم که به کنار گذاشتن نظریه خلق‌الساعه کمک شایانی کردند شیمیدان فرانسوی به نام پاستور و پزشک انگلیسی به نام تندال بود. در ۱۰۰ سال گذشته میکروب شناسان موفق به دریافت چند جایزه نوبل شده‌اند.

باکتریها

باکتریها متنوع‌ترین و مهمترین میکروارگانیسمها هستند. تعداد کمی از آنها در انسان و حیوانات و گیاهان بیماریزا است. بطور کلی بدون فعالیت آنها ، حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. بطور یقین یوکاریوتها از موجودات زنده باکتری مانند بوجود آمده‌اند. نظر به اینکه باکتریها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد، میکروب شناسان مطالعه وسیعی درباره فرایندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند. درباره نحوه رشد و مرگ باکتریها ، متابولیسم باکتریها ، ژنتیک باکتریها ، ارتباط آنها با ویروسها و … مطالعات گسترده‌ای صورت گرفته است.

قارچها

قارچها دسته جداگانه‌ای از یوکاریوتها را تشکیل می‌دهند. این دسته از میکروارگانیسمها همگی هتروتروف بوده و برای رشد و تکثیر به ترکیبات آلی جهت اخذ انرژی و کربن نیاز دارند. قارچها هوازی و یا بیهوازی اختیاری هستند. اکثر قارچها ساپروفیت بوده و در خاک و آب به سر می‌برند و در این نواحی ، بقایای گیاهی و جانوری را تجزیه می‌نمایند. قارچها مانند باکتریها در تجزیه مواد و گردش عناصر در طبیعت دخالت داشته و حائز اهمیت هستند. علم مطالعه قارچهای انگل برای انسان را قارچ شناسی پزشکی گویند. که این انگلها بیماریهای زیادی را بوجود می‌آورند.

پروتوزوئرها

پروتوزوئرها جانداران یوکاریوتیک تک سلولی هستند که به قلمرو آغازیان تعلق دارند. پروتوزوئرها از نظر ساختمان تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. این دسته از جانداران ساکن آب و خاک بوده و از ذرات مواد غذایی و باکتریها تغذیه می‌کنند. عده‌ای از آنها بخشی از فلور طبیعی بدن جانداران را تشکیل می‌دهند. مطالعات این جانداران در محدوده علم میکروبیولوژی قرار دارد.

میکروبیولوژی خاک

خاک یکی از مکانهای عمده ریزاندامگانها (میکروارگانیسمها) محسوب می‌شود. فراوانترین ریزاندامگان در خاک، باکتریها هستند. خاک باغچه در هر گرم محتوی میلیونها باکتری است. در جاهای عمیق تعداد آنها کاهش می‌یابد. قارچها به تعداد کمتر از باکتریها در خاک یافت می‌شوند. شاید مهم‌ترین نقش میکروارگانیسمهای خاک، شرکت آنها در چرخه‌های بیو- ژئوشیمیایی است که به گردش برخی عناصر شیمیایی در طبیعت کمک کرده و آنها را قابل مصرف می‌سازد. میکروبیولوژیستها در این زمینه تحقیقات زیادی انجام داده‌اند. خاک دارای باکتری‌های تثبیت کنندهً ازت می‌باشد که از جمله می‌توان به ازتوباکتر و نیتروزموناس اشاره کرد. خاک همچنین حاوی میکروبهای بیماریزا است که عامل بیماری کزاز یعنی کلستریدیوم تتانی یکی از آنهاست .

میکروبیولوژی آب

در میکروبیولوژی آب، ریزاندامگان‌ها (میکروارگانیسم‌ها) و فعالیت آنها در آبهای طبیعی نظیر دریاچه‌ها، برکه‌ها، رودخانه‌ها و دریاها مورد مطالعه قرار می‌گیرد. و میکروارگانیسم‌های مفید و مضر برای انسان و سایر جانداران شناسایی می‌شوند.

میکروبیولوژی مواد غذایی

میکروارگانیسمها تغییرات مطلوب و نامطلوب در مواد غذایی پدید می‌آورند. و از طرف دیگر تهیه بسیاری از فرآورده‌های غذایی بدون کمک میکروارگانیسم ها، امکان‌پذیر نیست. مانند کلم شور، زیتون رسیده و پنیر. اسیدهای حاصل توسط میکروارگانیسم‌ها و اضافه کردن آنها به مواد غذیی مانند خیار شور آنها را از گزند میکروارگانیسم‌های نامطلوب حفظ می‌کند. این بخش از میکروبیولوژی، امروزه کاربرد زیادی دارد.

عوامل ضد میکروبی

مواد دارویی موادی هستند که برای درمان بیماریهای عفونی یا جلوگیری از وقوع بیماری بکار می‌روند. این مواد معمولاً از باکتریها و قارچها بدست می‌آیند و اخیرا برخی از آنها را در کارخانجات می‌سازند. از مواد شیمیایی هنگامی می‌توان برای درمان بیماریهای عفونی استفاده کرد که دارای اثر سمی انتخابی باشند. یعنی ضمن متوقف کردن رشد یا نابودی عامل مولد بیماری، به سلول میزبان آسیبی نرسانند. علاوه بر سمیت انتخابی، داروها باید بتوانند به داخل بافتها و سلولهای میزبان نفوذ کننده و تغییری در مکانیزم دفاعی طبیعی میزبان بوجود نیاورند. از عوامل ضد میکروبی می‌توان به آنتی بیوتیکها اشاره کرد.

ارتباط میکروبیولوژی با سایر علوم میکروبیولوژی یک علم کاربردی است که با بسیاری از شاخه‌های علوم رابطه نزدیک دارد. از جمله می‌توان به ژنتیک، پزشکی، زیست‌شناسی سلولی، انگل شناسی، قارچ‌شناسی پزشکی و بیوشیمی اشاره کرد.

 

زندگی انسان و سایر جانوران به وجود میکروب ها وابسته است. بسیاری از نیازهای ما توسط میکروب ها تهیه می شود.

نان، ماست، پنیر، چای، ترشی ها و حتی بعضی از داروها و ویتامین ها توسط میکروب ها بدست می آید.

امروزه با استفاده از علم بیوتکنولوژی توانسته اند برخی از مواد غذایی، داروئی، سوختی، شیمیائی و حتی کودهای شیمیائی را تهیه کنند.

میکروب ها معمولا در کنار هم رشد می کنند. از رشد و تقسیم میکروب ها اجتماعی از آنها به وجود می آید. به اجتماع میکروب ها “کلونی” می گویند. کلونی میکروب ها با چشم غیر مسلح دیده می شوند. کلونی میکروب ها، شکل، رنگ و ویژگی های متفاوت دارد.

 

بیماری زایی میکروب ها

بعضی از میکروب ها برای بدست آوردن محیط مناسب ممکن است وارد بدن انسان، گیاه، یا جانوران شوند. در این حالت میکروب را انگل و جانداری که میکروب وارد بدنش شده است، میزبان نام دارد.

میکروب ها در درون بدن میزبان رشد و تولید مثل و حتی مواد سمی هم تولید می کنند و به سلول های میزبان آسیب می زنند. در این حالت بیماری میکروبی بروز می کند.

هر بیماری سخت میکروبی سه مرحله دارد:

مرحله جایگیری: در این مرحله میکروب وارد بدن می شود و خود را به محل مناسب خود می رساند.

مرحله حاد: شخص بیمار می شود و همه نشانه های بیماری آشکار می شود.

مرحله نقاهت: در این مرحله بدن بر میکروب غلبه کرده و رفته رفته تواناتر می شود.

سرعت رشد بعضی از میکروب ها بسیار کند است و مبارزه بدن و میکروب نیز به کندی صورت می گیرد و مدت ها به طول می کشد. اینگونه بیماری ها را مزمن می گویند. بیماری سل و یا جزام از جمله بیماری های مزمن هستند که در آنها مبارزه بدن و میکروب ماه ها و حتی سال ها طول می کشد.
 

 

شرح تکمیلی

آغازیان

آغازیان موجودات ساده ای هستند که برخی تک سلولی و برخی پر سلولی اند. گونه هایی زندگی آزاد و بعضی زندگی انگلی دارند. همه آغازیان به دو گروه پست و عالی رده بندی می شوند.

ساختمان سلولی آغازیان پست و عالی با یکدیگر متفاوت است. آغازیان پست ساختمان سلولی ساده ای دارند که آنها را پروکاریوت می نامند. در پروکاریوت ها هسته معین و مشخصی در درون سلول دیده نمی شود و مواد وراثتی در درون سلول پراکنده اند و بعضی از ضمائم (اندامک) سلولی را ندارند.

یوکاریوت ها که سلول های کاملتری هستند، هسته واقعی دارند. آغازیان جانور مانند در این گروه قرار دارند. آغازیان جانور مانند عبارتند از :

آمیب ها، مژکداران، هاگداران، تاژکداران

 

دلایل اهمیت آغازیان

غذای بسیاری از جانوارن ساکن آب بخصوص ماهی ها هستند.

پوسته سخت بعضی از آنها منابع پر ارزشی هستند.

در تهیه دارو و مواد غذائی نقش دارند و بعضی تولید کننده محیط زیست هستند.

در میان آنان اقسام بیماری زا وجود دارد. مانند (اسهال خون، مالاریا)

 

چگونگی تغذیه آمیب ها:

قارچ ها

قارچ ها گروهی از جانداران هستند که در زندگی انسان و سایر جانداران اهمیت فراوان دارند.

قارچ ها عامل اصلی فساد مواد غذایی و بخصوص میوه ها و محصولات کشاورزی هستند گروهی از قارچ ها بیماری زا هستند و مبارزه با آنها به دشواری صورت می گیرد.

اما بعضی از قارچ ها در تولید مواد غذائی (شیمیائی)، داروها، طعم مواد غذائی و از بین برنده آفات گیاهی نقش دارند. مثلا برای تهیه نان از گرد مخمر در نانوایی استفاده می شود که نوعی قارچ تک سلولی است و یا برای تهیه ماست و یا پنیر از انواع قارچ های تک سلولی استفاده می شود.

باکتری ها

مهمترین و مشهور ترین آغازیان پست باکتری ها هستند. تعداد کمی از باکتریها زیان آورند و اغلب آنها مفید هستند و چون آنها برای بقای ما و سایر جانداران اهمیت دارند. حتی در درون بدن ما باکتری های مفیدی وجود دارند که بعضی از نیازهای ما را تأمین می کنند.

 
ساختمان بدن باکتری ها

باکتریها جانداران تک سلولی از گروه پروکاریوت ها هستند. در بدن این جانداران هسته مشخصی دیده نمی شود، بلکه اجزای هسته در درون سیتوپلاسم پراکنده است. باکتریها به شکل و اندازه های گوناگون دیده می شوند. دانشمندان باکتری ها را بر اساس شکل به سه دسته تقسیم کرده اند، که عبارتند از :

کوکسی ها یا باکتری های کروی شکل مثل میکروکوک استرپتوکوک استافیلوکوک

باسیل ها یا باکتری های میله ای شکل باسیل یونجه یا مثل باسیل سیاه زخم

اسپریل ها یا باکتری های فنری شکل مثل نوعی آنژین چرکی گلو درد

اصول کخ

رابرت کخ دانشمند آلمانی مطالعات وسیعی را پیرامون بعضی از بیماری های میکروبی انجام داد. او توانست عامل بیماری سیاه زخم (باسیلوس آنتراسیس) و سل (مایکوباکتریوم توبرکلوزیس) را کشف کند و یا درباره میکروب وبا (ویریوکلرا) و مالاریا (پلاسمودیوم) تحقیق وسیعی انجام دهد.

روش تحقیق کخ که به اصول کخ مشهور است، ثابت می کند که بین بعضی میکروب ها و بیماری ها ارتباط وجود دارد.

این اصول عبارتند از:

میکروب عامل بیماری باید به تعداد زیاد در بدن بیمار وجود داشته باشد.

این میکروب را باید بتوان بدست آورد و پرورش داد.

میکروب پرورش داده شده باید بتواند فرد سالم را بیمار کند و همان بیماری را به وجود آورد.

امکان دوباره پرورش میکروب وجود داشته باشد.

باکتری ها و غذاها

یکی از علل آلودگی غذاها وجود باکتریها در محیط غذائی است. باکتریها در درون غذاها تولید مثل می کنند و با رشد و تولید مثل خو، مواد زائد و سمی تولید می کنند. همچنین بعضی از باکتریها مثل وبا آبها را آلوده کرده و باعث بیماری می شوند. محیط آشپزخانه باید کاملا تمیز باشد و ظروف مواد غذایی نیز پاکیزه باشند. همچنین عوامل انتقال دهنده میکروب ها مانند مگس، کرمک، محیط غذائی نیز باید کاملا از بین بردند.

ویروس ها

ویروسها عوامل کوچکی هستند که فقط دارای یک نوع اسید نوکلئیک (RNA و DNA) هستند. این عوامل فقط قادرند که تولید مثل کنند، اما هیچ یک از سایر کارهای موجودات زنده را انجام نمی دهند. ویروس ها فقط در درون سلول های زنده می توانند تولید مثل کنند، بنابراین انگل های اجباری هستند. اسید نوکلئیک ویروسی توسط پوسته ای از جنس پروتئین پوشانده شده است.

ویروس ها چنان کوچکند که با میکروسکوپ های معمولی قابل مشاهده نیستند و برای دیدن آنها از میکروسکوپ های بسیار قوی (الکترونی) استفاده می شود.

ماده وراثتی ویروس (اسید نوکلئیک) دارای تمامی اطلاعات لازم برای برنامه ریزی سلول میزبان است و می تواند به کمک سلول میزبان تمام مولکول های لازم برای ساخت ویروسی جدید را بسازد. ویروس ها قادرند هر موجود زنده ای را از قبیل (باکتری، قارچ، تک سلولی، جانور مانند گیاهان، جانوران، انسان) آلوده کنند.

ویروس ها اقسام مختلفی دارند که به دلیل انگل بودن اغلب آنها مضرند و گروه کوچکی از آنها بی زیان هستند.

ساختمان بعضی از ویروس ها مثل ویروس ایدز پیچیده است.

 

بعضی از بیماری های ویروسی عبارتند از :

اوریون، آنفلوآنزا، سرخک، سرخجه، واکسینیا، آبله، سرماخوردگی، تبخال، آبله مرغان، هپاتیت، ویروس های تومورزا و سرطان زا، ایدز

 

بیشتر بدانید:

توان تولید مثل باکتریها خارق العاده است. در بعضی از باکتریها فاصله بین دو تقسیم ممکن است فقط ۲۰ دقیقه باشد. با این حساب اگر غذا و فضای کافی فراهم باشد یک باکتری می تواند در ظرف مدت کمتر از دو روز، جرمی معادل کره زمین تولید کند. اما به ندرت اتفاق می افتد که شرایط محیطی کاملا مساعد باشد.

باکتری ها به روش تقسیم دو تایی تولید مثل می کنند. ابتدا DNA آنها همانند سازی می کند. سپس مولکول های DNA از هم جدا شده و به نقاط مختلفی از غشاء پلاسمایی اتصال می یابد و سپس دو سلول باکتری به وجود می آید. سلول های حاصل ماده ژنتیکی یکسانی دارند.

Leave a Reply 4123 views, 3 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Iceland — 2016 OctoberIceland — 2016 OctoberIceland — 2016 OctoberIceland — 2016 OctoberIceland — 2016 OctoberIceland — 2016 OctoberIceland — 2016 OctoberIceland — 2016 OctoberIceland — 2016 OctoberIceland — 2016 October