| Mobile | RSS

ترکیب گیاهی داروها

اسفند ۱۲ام, ۱۳۸۹ | No Comments | Posted in درمان

آگنوگل Agnugol
«آگنوگل» به شکل قرص روکش‏دار موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک میوه گیاه پنج انگشت است. آگنوگل در اختلالات یائسگى و گر گرفتگى، اختلالات قاعدگى، اختلالات قبل از قاعدگى (سردرد، تپش قلب، سرگیجه)، درد پستان، گالاکتوره، نازایى به علت هیپرپرولاکتینمى و تنظیم قاعدگى کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف آگنوگل به این شرح است: روزى یک قرص بعد از غذا، این مقدار ممکن است در چندین ماه متوالى تا بهبود علایم حتى در زمان خونریزى ماهانه استفاده شود. براى برطرف کردن علایم یائسگى روزى یک قرص مصرف کنید. قبل از مصرف آگنوگل، در صورتى که از داروهاى هورمونى، ضدباردارى خوراکى، هورمون‏هاى جنسى، بروموکریپتین، آمانتادین، کلرپرومازین، لوودوپا، متوکلوپرامید، تیوریدازین،ترى فلوپرازین، هالوپریدول و … استفاده مى‏کنید، به علت احتمال تداخل با پزشک مشورت نمایید. مصرف آگنوگل در دوران باردارى ممنوع است. منبع: ۱ و ۴

 

آمى ـ سیلیمارین Ami-Silimarin
«آمى ـ سیلیمارین» به شکل قطره ۳۰ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى عصاره میوه گیاه خار مریم است. آمى ـ سیلیمارین در پیشگیرى از آسیب‏هاى کبدى و درمان ناراحتى‏هاى گوارشى ناشى از اختلالات سیستم صفراوى کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف این دارو به این شرح است:
سه مرتبه در روز هر بار ۲۰ تا ۳۰ قطره همراه با مقدارى آب نوشیده شود. به علت تداخل آمى ـ سیلیمارین با تعداد زیادى از داروها (آسپیرین، فراورده‏هاى حاوى الکل، فنى‏توئین، استامینوفن، هالوتان،…)، قبل از مصرف حتما با پزشک یا داروساز مشورت کنید. میوه خار مریم و فراورده‏هاى حاوى آن در زنان باردار و شیرده منع مصرف دارد. افرادى که سابقه حساسیت به این گیاه را دارند و کودکان زیر ۱۲ سال، مجاز به مصرف این دارو نیستند. همچنین مصرف آن در بیماران سیروزى توصیه نمى‏شود. منبع: ۲ و ۴

بیلى ناستر Bilineaster
«بیلى‏ناستر» به شکل قطره خوراکى ۱۵ میلى‏لیترى موجود است. بیلى ناستر حاوى عصاره گیاه شیرخشت است. این دارو در درمان زردى نوزادان و موارد مشابه که بیلى‏روبین خون بالا رفته باشد، کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید.
مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین مى‏کند ولى مقدار مصرف معمول آن، ۵ قطره سه بار در روز است. مصرف این فراورده همراه نور درمانى اثر سینرژیسم دارد و به کاهش بیلى‏روبین کمک مى‏کند. ممکن است در نوزاد در اثر مصرف این دارو عوارضى مانند اسهال، نفخ و صداى شکم مشاهده شود. به دلیل ایجاد اسهال اسموتیک در نوزادان، به مادران توصیه مى‏شود فواصل شیر دادن را کمتر کرده و در نوزادان با بیلى‏روبین بالا از مایعات استفاده شود.(۴)

برونکوسین Broncosin
«برونکوسین» به شکل شربت ۱۲۰ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى عصاره مایع برگ‏ها و سرشاخه‏هاى گلدار آویشن باغى است. شربت برونکوسین در درمان سرفه، برونشیت، سیاه سرفه، لارنژیت و تنگى نفس به کار مى‏رود. دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین مى‏کند ولى مقدار مصرف معمول آن در بزرگسالان و نوجوانان بالاتر از ۶ سال، ۲ قاشق مرباخورى، سه بار در روز و در کودکان کوچک‏تر از ۶ سال، یک قاشق مرباخورى و سه بار در روز است. برونکوسین در افرادى که در زمینه آلرژى به گیاهان دارویى سابقه دارند، بیماران مبتلا به ناراحتى‏هاى شدید گوارشى، در التهابات مجارى ادرار و التهابات کلیوى و در دوران باردارى و شیردهى منع مصرف دارد. این دارو با مکمل‏هاى غذایى حاوى آهن تداخل ایجاد کرده و جذب آهن را کاهش مى‏دهد. از جمله عوارض جانبى ایجاد شده در اثر مصرف برونکوسین مى‏توان به تحریک مخاط گوارشى و لکه بینى در زنان اشاره کرد. (۳ و ۴)

دروزیل Drosil
«دروزیل» به شکل قطره خوراکى ۳۰ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى عصاره قسمت‏هاى هوایى گیاه آویشن باغى است. دروزیل به عنوان ضدسرفه و خلط آور مصرف مى‏شود. دارو را با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن روزى سه بار، هر بار ۲۰ تا ۳۰ قطره در کمى آب است. دروزیل در افرادى که سابقه آلرژى به گیاهان دارویى دارند، بیماران مبتلا به ناراحتى‏هاى شدید گوارشى، در التهابات مجارى ادرارى و التهابات کلیوى و در دوران باردارى و شیردهى منع مصرف دارد. این دارو با مکمل‏هاى غذایى حاوى آهن تداخل ایجاد کرده و جذب آهن را کاهش مى‏دهد. از جمله عوارض جانبى ایجاد شده در اثر مصرف دروزیل مى‏توان به تحریک مخاط گوارشى و لکه بینى در زنان اشاره کرد. (۳ و ۴)

کالندیت اى Calendit E
«کالندیت اى» به شکل کرم ۱۵ گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره گل‏هاى تازه همیشه بهار و گیاه اکى‏ناسه است. کرم کالندیت (اى) در بهبود التهابات، زخم و آبسه‏هاى پوستى مصرف مى‏شود. دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین مى‏کند ولى مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: روزانه دو تا سه مرتبه بر روى موضع مالیده شود. کالندیت (اى) در افراد حساس به فراورده‏هاى گیاهى با احتیاط مصرف شود. مصرف این کرم در باردارى و شیردهى محدودیت ندارد. در افراد حساس به فراورده‏هاى گیاهى و در مصرف مداوم کالندیت اى، احتمال بروز عوارض آلرژیک وجود دارد. (۱ و ۴)

کاپکس Capex
(کاپکس) به شکل کرم موجود است. این دارو حاوى عصاره میوه فلفل قرمز است. کرم کاپکس به عنوان ضد درد و گرفتگى ماهیچه در ناحیه شانه، بازو و ستون فقرات کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول کرم کاپکس به این شرح است: روزى ۱ تا ۴ بار روى محل دردناک مالیده شود و درمان تا دو هفته ادامه یابد. استعمال موضعى این کرم ممکن است در چند روز اول موجب بروز درد و سوزش خفیف در محل استعمال شود که موقتى بوده و به زودى برطرف مى‏شود. در موارد نادر ممکن است حساسیت از نوع کهیر بروز کند که در این موارد باید با پزشک مشورت کرد. مصرف هم زمان فراورده‏هاى موضعى حاوى عصاره فلفل قرمز ممکن است موجب تشدید عارضه سرفه کاپتوپریل و انالاپریل شود. مصرف کرم کاپکس در پوست‏هاى زخمى، افراد حساس به فلفل و کودکان زیر ۶ سال ممنوع است و نباید با نواحى مخاطى به خصوص چشم‏ها تماس پیدا کند.(۲ و ۴)

کاپسیان Capsian
«کاپسیان» به شکل پماد ۳۰ گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک میوه گیاه فلفل قرمز است. کاپسیان براى رفع درد و اسپاسم‏هاى عضلانى، روماتیسم، آرتریت و درد مزمن عضله کمر، نوروپاتى دیابتیک، استئوآرتریت و نورالژى ناشى از زونا و عصب سه قلو کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار و نحوه مصرف پماد کاپسیان به این شرح است: روزى چهار بار هر بار مقدار کمى از پماد روى موضع دردناک مالیده و خوب مالش داده شود. مصرف هم‏زمان کاپسیان ممکن است موجب تشدید عارضه سرفه کاپتوپریل و انالاپریل شود. مصرف کرم کاپسیان در پوست‏هاى زخمى، افراد حساس به فلفل و کودکان زیر ۶ سال ممنوع است و نباید با نواحى مخاطى به خصوص چشم‏ها تماس پیدا کند. استعمال موضعى کرم کاپسیان ممکن است موجب بروز درد و سوزش شود که به زودى برطرف مى‏شود. در صورت بروز کهیر با پزشک مشورت کنید. (۲ و ۴)

شیکوریدین chicoridin
«شیکوریدین» به شکل قرص موجود است. قرص شیکوریدین حاوى ۲۰۰ میلى‏گرم عصاره ریشه کاسنى، ۳۵۰ میلى‏گرم دانه شنبلیله و ۵/۱ میلى‏گرم اسانس رازیانه است. این دارو با توجه به خواص مواد مؤثره ترکیبات آن یک مقوى اشتهاآور و افزایش دهنده ترشح صفرا و دفع کننده آن است و در موارد بى‏اشتهایى، خستگى، ضعف عمومى، بى‏نظمى‏هاى گوارشى، کبدى و صفراوى کاربرد دارد، همچنین به دلیل خواص نیروبخش و ترمیم کننده کمبودهاى تغذیه‏اى و تأمین کننده املاح معدنى، در دوران نقاهت بیماران و تغذیه دوران سالمندى بسیار مفید است. دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین مى‏کند ولى مقدار مصرف معمول آن، سه بار در روز و یک یا دو قرص قبل از غذاست.(۱ و ۴)

سینامول Cinnamole
«سینامول» به شکل قطره دهان‏شویه ۳۰ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى عصاره غنچه و گل میخک و عصاره پوست ساقه دارچین است. این دهان‏شویه به عنوان ضدعفونى کننده و برطرف کننده بوى دهان کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با تجویز دندان‏پزشک مصرف کنید. روش مصرف سینامول به این شرح است: روزى سه مرتبه پس از مسواک زدن، هر بار ۲۵ ـ ۲۰ قطره از آن را در نصف لیوان آب سرد ریخته، دهان‏شویه و غرغره شود. افرادى که به اسانس‏هاى فرار حساسیت نشان مى‏دهند، این دارو را با احتیاط مصرف کنند. عصاره دارچین موجود در این فراورده بوى بد دهان را از بین مى‏برد.(۱ و ۲ و ۴)

سى‏ام CM
«سى ام» به شکل قطره ۱۵ میلى‏لیترى (لوسیون موضعى) موجود است. لوسین سى‏ام حاوى اسانس کرفس و اسانس نعناع است. این قطره به عنوان ضد درد موضعى در بیماران مبتلا به استئوآرتریت کاربرد دارد.
دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین مى‏کند ولى مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: سه بار در روز هر بار ۲ ـ ۱ میلى‏لیتر (۴۰ ـ ۲۰ قطره) از محلول در محل دردناک مالیده شود. این دارو در افرادى که در اثر مصرف آن حساسیت پوستى نشان دهند، منع مصرف دارد. لوسیون CM براى مصارف خارجى (موضعى) است و خوراکى نیست. مصرف خوراکى آن موجب تهوع، استفراغ و افت فشارخون مى‏شود که درمان آن علامتى، استراحت و کمک به تخلیه معده است.(۲ و ۴)

کراتاگل Cratagol
«کراتاگل» به شکل قرص روکش‏دار ۲۴۰ میلى‏گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک پودر گل و برگ کراتاگوس است. کراتاگل در نارسایى قلبى (تیپ ۲)، آترواسکلروز، فشارخون بالا، نامنظمى ضربان قلب و نارسایى عروق کرونر کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: روزى دو تا سه بار، هر بار ۱ قرص با کمى آب میل شود. در صورت مصرف داروهاى قلبى – عروقى به خصوص دیگوکسین، قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید. کراتاگل ممکن است سبب افت فشارخون شود و ایمنى مصرف آن در دوران باردارى و شیردهى به اثبات نرسیده است.(۱ و ۴)

سینارکول Cynarchol
«سینارکول» به شکل قرص ۴۵۰ میلى‏گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک برگ‏هاى گیاه کنگر فرنگى است. قرص سینارکول افزایش دهنده ترشح صفرا و دفع کننده آن و همچنین کاهش دهنده کلسترول خون است. این فراورده در نارسایى اعمال کبد، هیپرکلسترولمى، هیپرلیپیدمى، تصلب شرایین و نارسایى هضم ناشى از کمبود ترشح صفرا با منشأ کبدى که منجر به احساس سنگینى و نفخ مى‏شود، کاربرد دارد. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: ۱ تا ۲ قرص سه بار در روز همراه غذا، در صورتى که به علت ترشح فراوان صفرا حالت اسهال ایجاد شود باید مقدار مصرف دارو کاهش یابد. مصرف سینارکول در ناراحتى‏هاى شدید کبدى مثل تنگى و انسداد مجارى صفراوى، یرقان انسدادى و هپاتیت حاد ویروسى، در موارد حساسیت به کنگر فرنگى و سایر گیاهان تیره کاسنى و در دوران باردارى و شیردهى توصیه نمى‏شود. در صورت بروز اسهال و دردهاى ناحیه شکمى پس از مصرف این دارو، دارو را قطع نموده و با پزشک مشورت کنید.(۳ و ۴)

سینارول Cynarol
«سینارول» به شکل قرص ۲۰۰ میلى‏گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک تهیه شده از برگ‏هاى تازه گیاه کنگر فرنگى است. قرص سینارول دافع صفرا بوده و در درمان اختلالات ترشح صفرا و اختلالات گوارشى توصیه مى‏شود. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: این قرص ۱۰ تا ۲۰ روز در ماه مصرف مى‏شود. در بزرگسالان روزى سه بار، هر بار ۲ تا ۳ قرص قبل از غذا و در اطفال روزى سه بار هر بار ۱ تا ۲ قرص. مصرف سینارول در ناراحتى‏هاى شدید کبدى مثل تنگى و انسداد مجارى صفراوى، یرقان انسدادى و هپاتیت حاد ویروسى، در موارد حساسیت به کنگر فرنگى و سایر گیاهان تیره کاسنى و در دوران باردارى و شیردهى توصیه نمى‏شود. در صورت بروز اسهال و دردهاى ناحیه شکمى پس از مصرف این دارو، مصرف آن را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید.(۳ و ۴)

دنتول Dentol
«دنتول» به شکل قطره ۲۰ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى اسانس گیاه مرزه خوزستانى است. دنتول به منظور تسکین درد و رفع عفونت دندان‏هاى پوسیده و باز کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با تجویز دندان‏پزشک مصرف کنید. روش مصرف آن به این شرح است: تنها یک قطره از دارو را بر روى دندان پوسیده و دردناک بریزید، یا یک قطره بر روى پنبه ریخته و بر روى دندان مورد نظر قرار دهید. دنتول در درد دندان‏هایى که محل درد آنها بسته باشد و در موضعى که نتواند خود را به محل درد و عفونت برساند، مؤثر نخواهد بود. این دارو در کمتر از یک دقیقه درد و در حداکثر ۲ ساعت پس از مصرف، تورم محل عفونت را به طور کامل از بین مى‏برد. دنتول محرک مخاط است و باید از تماس دست آغشته به آن به اطراف چشم و سایر نواحى حساس بدن خوددارى شود.
تحریک دهانى دنتول خطرى ندارد و سوزش پس از چند دقیقه فروکش مى‏کند. چنانچه اطراف دندان مورد معالجه با پنبه یا دستمال کاغذى محافظت شود، از تماس و تحریک دهان جلوگیرى مى‏شود.(۴)

درماتین Dermatin
«درماتین» به شکل کرم ۳۰ گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره برگ گیاه سدر است و در درمان اگزما، التهابات پوستى (درماتیت)، قرمزى و سوزش پوست کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. روش مصرف درماتین به این شرح است: روزى دو بار در محل مورد نظر و مبتلا مالیده شود. مصرف هم زمان درماتین با کورتیکواستروئیدهاى موضعى، موجب تشدید آثار آن مى‏شود بنابراین در صورت مصرف هم زمان احتیاط کرده و با پزشک مشورت کنید. در مصرف موضعى گیاه سدر، موردى که باعث منع مصرف در دوران باردارى و شیردهى شود، گزارش نشده است.(۴)

دیلسان Dillsun
«دیلسان» به شکل قطره ۱۵ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى اسانس شوید است. این قطره به عنوان پایین آورنده چربى خون در مراحل اولیه بیمارى کاربرد دارد. دارو را زیرنظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین مى‏کند ولى مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: ۲۰ قطره از این فراورده را در یک استکان آب حل کرده و سه بار در روز میل کنید. در صورت لزوم، مصرف آن تا پنج بار در روز قابل تکرار است. به دنبال هر سه هفته مصرف مداوم دارو، یک هفته از خوردن آن پرهیز کنید. این دارو در موارد التهاب کلیه، سنگ‏هاى صفراوى و سیروز کبدى، منع مصرف دارد. ایمنى مصرف دیلسان در دوران باردارى و شیردهى به اثبات نرسیده است. این دارو را در درجه حرارت ۳۰ ـ ۱۵ درجه سانتى‏گراد نگهدارى کنید. پس از مصرف، بلافاصله درب شیشه را محکم کرده و دور از نور نگهدارى کنید.(۱ و ۲ و ۴)

ایرگل Ear – Gol
«ایرگل» به شکل قطره گوشى ۱۰ میلى‏لیترى موجود است. این قطره حاوى روغن بادام زمینى و روغن بادام است. ایرگل براى خروج آسان و راحت موم گوش به کار مى‏رود. این روغن باعث نرم شدن ترشحات سخت شده در گوش مى‏شود و پس از آن مى‏توان با شستشوى مجراى گوش براى خارج کردن موم اقدام کرد. دارو را با مشورت و زیر نظر پزشک مصرف کنید. روش مصرف آن به این شرح است: ابتدا سر خود را به یک طرف خم کنید تا گوش در وضعیت مناسبى قرار گیرد. سپس گوش را به طرف عقب بکشید و چهار قطره از روغن ایرگل را در گوش بچکانید و چند دقیقه در این وضعیت بمانید. به آرامى یک تکه پنبه را براى جذب ترشحات نرم شده به کار برید. این عمل را صبح و شب و به مدت ۴ روز تکرار کنید. پس از ۴ روز به پزشک مراجعه کرده و شستشوى گوش را انجام دهید. در صورت وجود التهاب در گوش، عفونت گوش، پارگى و سوراخ در پرده صماخ از مصرف این دارو خوددارى کنید.(۴)

اکى‏هرب Echiherb
«اکى هرب» به شکل قرص موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک شده اندام هوایى گیاه سرخار گل است. اکى هرب به عنوان تقویت کننده قدرت دفاعى بدن در برابر عفونت‏هاى میکروبى و ویروسى به ویژه عفونت‏هاى مجارى تنفسى، ادرارى و همچنین سرماخوردگى، تقویت کننده سیستم ایمنى بدن در موقع انجام ورزش‏هاى سنگین و خستگى‏هاى مفرط کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن روزانه سه مرتبه و هر مرتبه یک قرص است. در صورت مصرف هم زمان داروهاى مهارکننده سیستم ایمنى مثل سیکلوسپورین قبل از مصرف اکى هرب با پزشک مشورت کنید. بیماران مبتلا به ایدز و سل، ناراحتى‏هاى کلاژن، مالتیپل اسکلروزیس (MS) و سایر بیمارى‏هاى خودایمنى نباید از این دارو استفاده کنند. در دوران باردارى و شیردهى از مصرف این دارو خوددارى کنید.(۲ و ۳ و ۴)

فنلین Fenellin
«فنلین» به شکل قطره خوراکى ۱۵ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى اسانس رازیانه شیرین است. این قطره به عنوان ضددرد دوران قاعدگى (دیسمنوره)، همچنین به عنوان افزاینده ترشح شیر در مادران شیرده و درمان علایم یائسگى به خصوص گر گرفتگى استفاده مى‏شود. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف آن به این شرح است: در درمان دردهاى قاعدگى، هنگام شروع درد ۲۰ تا ۳۰ قطره از دارو را در نصف استکان آب مخلوط کرده و بعد از افزودن نصف قاشق چاى‏خورى شکر میل شود. در صورت نیاز هر ۴ تا ۶ ساعت مى‏توان این دستور را تجدید کرد. به عنوان شیرافزا، هر ۸ ساعت ۱۵ تا ۲۰ قطره و به منظور پیشگیرى از عوارض یائسگى روزى ۲۰ قطره به شیوه مذکور میل شود. در اثر مصرف فنلین، ممکن است واکنش‏هاى حساسیت پوستى به نور مشاهده شود. در دوران باردارى این دارو منع مصرف دارد. در افراد مبتلا به آسم آلرژیک با احتیاط مصرف شود.(۲ و ۴)

گاسترولان Gasterolan
«گاسترولان» به شکل قطره خوراکى ۳۰ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى میوه رازیانه، گل‏هاى بابونه و برگ نعناع است. قطره گاسترولان به عنوان ضداسپاسم، بادشکن، برطرف کننده اختلالات اسپاسمودیک و در بیمارى‏هاى التهابى دستگاه گوارش به کار مى‏رود. دارو را زیرنظر پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: در بزرگسالان و کودکان بالاتر از ۶ سال، ۲۰ تا ۳۰ قطره و در کودکان زیر ۶ سال، ۱۵ تا ۲۰ قطره همراه با کمى آب ۳ تا ۵ بار در روز و قبل از غذا مصرف شود. این فراورده در افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا و در دوران باردارى و شیردهى منع مصرف دارد. به علت تداخلات دارویى زیاد این فراورده با داروهاى مختلف، (داروهاى مسدد کانال کلسیم، سیزاپراید و داروهایى که از طریق سیستم آنزیمى P450 متابولیسم کبدى دارند) قبل از مصرف آن حتما با پزشک مشورت کنید.(۳ و ۴)

گاسترولیت Gastrolit
«گاسترولیت» به شکل قطره خوراکى ۱۵ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى اسانس آویشن شیرازى است. مواد مؤثر موجود در اسانس آویشن شیرازى داراى آثار ضداسپاسم و ضدنفخ است بنابراین گاسترولیت در درمان علایم سندرم روده تحریک‏پذیر (IBS) مانند درد شکم، نفخ، سوزش، ترش کردن و تغییر حالت اجابت مزاج کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به شرح زیر است: روزى ۳ بار و هر بار ۲۰ قطره با یک استکان آب و پس از غذا مصرف شود. البته براى مطبوع شدن طعم مى‏توان مقدار کمى شکر به این مخلوط اضافه کرد. گاسترولیت در بیماران مبتلا به اختلالات غده تیروئید و در دوران باردارى و شیردهى منع مصرف دارد. در بیماران قلبى و تنفسى هم باید با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شود. ممکن است در صورت مصرف بیش از حد و در افراد حساس، عوارض جانبى مانند ضعف عضلانى و سرگیجه و سردرد مشاهده شود که در این صورت باید با پزشک مشورت کرد.(۱ و ۴)

جین سین Gincin
«جین سین» به شکل کپسول ۲۵۰ میلى‏گرمى موجود است. این دارو حاوى پودر ریزوم گیاه جین سنگ است. کپسول جین سین در تقویت قواى جسمى و فکرى، رفع خستگى و کمک به تمرکز حواس همچنین کاهش دوران نقاهت کاربرد دارد. دارو را با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف جین سین به این شرح است: روزى دو بار و هر بار ۲ کپسول بعد از غذا با کمى مایعات میل شود. قبل از مصرف جین سین، در صورت مصرف داروهاى ضدانعقاد و ضد پلاکت، باربیتورات‏ها، دیگوکسین و وارفارین، به علت احتمال تداخل حتما با پزشک مشورت کنید. در افرادى که سابقه حساسیت به جین سنگ و فراورده‏هاى آن را دارند، در افراد مبتلا به فشارخون بالا، عفونت حاد، آسم و در خونریزى زیاد قاعدگى مصرف جین سین ممنوع است. در دوران باردارى و شیردهى ایمنى این دارو به اثبات نرسیده است. (۲ و ۳ و ۴)

جینکوگل Ginkogole
«جینکوگل» به شکل قرص روکش‏دار ۴۰ میلى‏گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک برگ‏هاى گیاه جینکوبیلوبا است. جینکوگل در درمان اختلالات و علایم ناشى از محدودیت گردش خون مغزى (مانند کم شدن حافظه و یا اختلالات ادراکى، سرگیجه، وز وز گوش، سردرد، اضطراب، افسردگى و خستگى)، اختلالات عروقى محیطى و زوال عقل (آلزایمر) کاربرد دارد. نحوه مصرف آن به این شرح است: روزى سه مرتبه و هر بار یک تا دو قرص با کمى آب میل شود. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مصرف جینکوگل در افرادى که سابقه حساسیت به گیاه جینکو دارند، بیماران در معرض خطر خونریزى درون جمجمه‏اى (مبتلایان به فشارخون بالا و دیابت)، در کودکان زیر ۱۲ سال و در زنان باردار و شیرده ممنوع است. قبل از مصرف جینکوگل، در صورت مصرف وارفارین یا سایر داروهاى ضدانعقاد خون، داروهاى ضدافسردگى، ویتامین E و سیر حتما با پزشک مشورت کنید.(۲ و ۴)

ایرالوکس Iralvex
«ایرالوکس» به شکل قطره ۳۰ میلى‏لیترى و ژل ۱۵ گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک گیاه ریوند است. ایرالوکس در درمان التهاب و خونریزى لثه، در التهاب مخاط دهان و لثه (ژینژیویت، استئوماتیتیس)، آفت و التهاب‏هاى لثه ناشى از دندان‏هاى مصنوعى و پلاک‏هاى فلزى توصیه مى‏شود. دارو را با مشورت دندان‏پزشک مصرف کنید. روش مصرف معمول آن به این شرح است: در مورد شکل قطره، حداقل روزى سه بار مقدار کمى از قطره را با پنبه یا با یک گوش پاک‏کن به لثه بمالید. ایرالوکس در افراد حساس به داروهاى گیاهى، افراد حساس به اسید سالى‏سیلیک و در دوران باردارى و شیردهى با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شود. در مصرف بیش از حد ممکن است تحریک مخاط لثه و دهان بروز کند.(۴)

کامیسول Kamisol
«کامیسول» به شکل محلول ۶۰ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى عصاره گیاه بابونه است. این محلول در مصرف موضعى ضدحساسیت، ضدخارش، ضداسپاسم و ضدعفونى کننده و در مصرف خوراکى ضداسپاسم گوارشى، بادشکن و آرام‏بخش است. براى شستشوى دهان و حلق، ۵ میلى‏لیتر از آن را در یک لیوان آب گرم ریخته و غرغره کنید. براى کمپرس، ۱۵ میلى‏لیتر محلول را در یک لیتر آب گرم ریخته و با دستمال چندبار موضع را شستشو دهید. به صورت خوراکى، در بزرگسالان یک قاشق مرباخورى در یک فنجان آب چهار بار در روز و در کودکان نصف بزرگسالان مصرف شود. در صورت مصرف وارفارین با سایر داروهاى ضدانعقاد، به دلیل احتمال تداخل، قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. کامیسول در بیمارانى که سابقه آلرژى به بابونه یا گیاهان خانواده کاسنى دارند، در زنان باردار و شیرده، در کودکان زیر ۲ سال، در مبتلایان به آسم و در بیماران مبتلا به اختلالات کلیوى و کبدى منع مصرف دارد. (۱ و ۲ و ۴)

لکورکس Leucorex
«لکورکس» به شکل کرم واژینال ۵۰ گرمى با اپلیکاتور موجود است. این دارو حاوى اسانس آویشن شیرازى است. ترکیبات فنلى آویشن با ایجاد کمپلکس با پروتئین‏هاى غشاى سلولى و تخریب دیواره سلول، آثار ضدقارچى، ضدباکترى و ضدانگلى اسانس آویشن شیرازى را اعمال مى‏کنند. بنابراین لکورکس در درمان عفونت‏هاى تریکومونایى، کاندیدایى و گاردنلایى واژن به کار مى‏رود. دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: اپلیکاتور داخل واژن براى ۷ تا ۱۰ شب متوالى استفاده شود. در صورت مصرف هم زمان، احتمال تداخل کرم لکورکس با سایر داروهاى واژینال وجود دارد. کرم لکورکس در دوران باردارى منع مصرف دارد. در دوران یائسگى زیر نظر پزشک متخصص مصرف شود. ایجاد کمى سوزش در ابتداى مصرف لکورکس طبیعى است ولى چنانچه سوزش، خارش و تحریک بیش از حد در ناحیه مصرف مشاهده شد، به پزشک مراجعه کنید. (۱ و ۴)

لیورگل Livergol
«لیورگل» به شکل قرص روکشدار ۷۰ و ۱۴۰ میلى‏گرمى در جعبه‏هاى ۳۰ عددى موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک میوه گیاه خارمریم است. قرص لیورگل در هپاتیت حاد و مزمن، سیروز کبدى و به عنوان محافظت کننده کبد در مقابل سموم زیست محیطى، صفراآور و آنتى‏اکسیدان کاربرد دارد. دارو را زیرنظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: در موارد عادى روزى ۱ قرص، سه نوبت در روز و در موارد حاد ۲ قرص سه نوبت در روز مصرف شود. به علت تداخل لیورگل با تعداد زیادى از داروها (آسپیرین، فراورده‏هاى الکل، فنى‏توئین، استامینوفن، هالوتان و …) قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک یا داروساز مشورت کنید. میوه خارمریم و فراورده‏هاى حاوى آن در زنان باردار و شیرده منع مصرف دارد. افرادى که به این گیاه سابقه حساسیت مفرط دارند و کودکان زیر ۱۲ سال، مجاز به مصرف این دارو نیستند. همچنین مصرف آن در بیماران سیروزى توصیه نمى‏شود. (۲ و ۴)

لیوومارین Livomarin
«لیوومارین» به شکل کپسول موجود است. این دارو حاوى عصاره میوه گیاه خارمریم است. لیوومارین در مسمومیت‏هاى کبدى و نیز به عنوان داروى کمکى در معالجه بیمارى‏هاى مزمن التهابى کبد و سیروز کبدى کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: در شروع درمان و در موارد شدید روزى سه مرتبه، هر بار ۲ کپسول و به عنوان درمان نگهدارنده روزى سه مرتبه، هر بار یک کپسول میل شود. به علت تداخل لیوومارین با تعداد زیادى از داروها (آسپیرین، فراورده‏هاى حاوى الکل، فنى‏توئین، استامینوفن، هالوتان،…) قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک یا داروساز مشورت کنید. میوه خارمریم و فراورده‏هاى حاوى آن در افراد باردار و شیرده منع مصرف دارد. افرادى که نسبت به این گیاه سابقه حساسیت مفرط دارند و کودکان زیر ۱۲ سال، مجاز به مصرف آن نیستند. همچنین مصرف آن در بیماران سیروزى توصیه نمى‏شود.(۲ و ۴)

ماتریکا Matrica
«ماتریکا» به شکل دهان‏شویه موجود است. این دارو حاوى عصاره گل‏هاى گیاه بابونه است. ماتریکا در ضایعات التهابى لثه و مخاط دهان، همچنین به عنوان آنتى‏سپتیک به منظور ضدعفونى کردن لثه و مخاط دهان به کار مى‏رود. مقدار مصرف آن به این شرح است: ۲۵ تا ۳۰ قطره در یک فنجان (۱۲۰ میلى‏لیتر) آب، سه بار در روز یا بیشتر (در صورت نیاز) به مدت ۳۰ ثانیه غرغره شود. در صورت مصرف وارفارین یا سایر داروهاى ضدانعقاد، به دلیل احتمال تداخل، قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. در بیمارانى که سابقه آلرژى به بابونه یاگیاهان خانواده کاسنى دارند (به دلیل احتمال بروز شوک آنافیلاکسى)، در افراد باردار (با توجه به خاصیت قاعده‏آور و سقط‏آور)، در زنان شیرده، مبتلایان به آسم، بیماران مبتلا به اختلالات کلیوى و کبدى و در کودکان زیر ۲ سال منع مصرف دارد.(۱ و ۲ و ۴)

لومکس Lomex
«لومکس» به شکل قطره خوراکى ۱۵ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى اسانس گیاه مرزه است. مطالعات نشان داده مى‏دهد که اسانس مرزه داراى آثار متسع کننده عضلات صاف است. لومکس در درمان دل‏پیچه و علایم اسهال غیرعفونى کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: در بزرگسالان هر ۶ تا ۸ ساعت ۲۰ قطره از دارو و در کودکان بالاتر از ۶ سال هر ۸ ساعت ۵ تا ۱۰ قطره از دارو در یک استکان آب مخلوط و میل شود. در صورتى که با مصرف دارو، اسهال براى بیش از ۳ تا ۴ روز ادامه یافت، به پزشک مراجعه کنید. پس از مصرف لومکس، عوارضى مانند التهاب مخاطى، تهوع، استفراغ و سرگیجه مشاهده شده است. (۴)

ممورکس Memorex
«ممورکس» به شکل قرص ۱۰۰ میلى‏گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک و استاندارد شده برگ‏هاى درخت جینکو است. ممورکس در درمان اختلالات و علایم ناشى از محدودیت گردش خون مغزى (مانند کم شدن حافظه، سرگیجه، وزوز گوش، سردرد و افسردگى)، همچنین اختلالات عروق محیطى و زوال عقل (آلزایمر) استفاده مى‏شود. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: روزى سه بار، هر بار ۱ تا ۲ قرص با کمى آب میل شود. مصرف ممورکس در بیمارانى که سابقه حساسیت به جینکو دارند، بیماران در معرض خطر خونریزى درون جمجمه‏اى (مبتلایان به فشارخون بالا و دیابت)، در کودکان زیر ۱۲ سال و در زنان باردار و شیرده ممنوع است. قبل از مصرف ممورکس، در صورت مصرف وارفارین و سایر داروهاى ضدانعقاد، داروهاى ضدافسردگى، ویتامین E، سیر و سایر گیاهانى که خطر خونریزى را افزایش مى‏دهند، به علت احتمال بروز تداخل حتما با پزشک مشورت کنید. (۲ و ۴)

منستروگل Menstrugol
«منستروگل» به شکل کپسول ۵۰۰ میلى‏گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره‏هاى خشک گیاهان انیسون، کرفس و زعفران است. کپسول منستروگل به عنوان برطرف کننده درد و اسپاسم دوران قاعدگى به کار مى‏رود. میوه انیسون عامل اصلى خاصیت ضداسپاسم این داروست. تخم کرفس نیز داراى آثار ضددرد و ضدانقباضى است. دارو را با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: در مواقع لزوم، روزى سه بار و هر بار ۱ تا ۲ کپسول همراه با کمى آب میل شود. کپسول منستروگل در افراد حساس ممکن است موجب بروز واکنش‏هاى آلرژیک شود. این دارو در افراد مبتلا به انسداد مجارى صفراوى و ناراحتى کیسه صفرا با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شود. (۲ و ۳ و ۴)

ام جى MG
«ام جى» به شکل پماد ۳۰ گرمى موجود است. این دارو حاوى اسانس مورد است. پماد ام‏جى در رفع علایم ناشى از هموروئید (درجه ۱ و ۲) کاربرد دارد. احتمالاً این کاربرد به علت آثار ضدالتهاب، التیام بخش و ضددرد اسانس مورد است. دارو را با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: روزى ۲ بار هر بار یک اپلیکاتور از راه رکتوم استفاده شود. در اثر مصرف ام‏جى در افراد حساس به مورد، احتمال ایجاد واکنش‏هاى حساسیتى مانند درماتیت تماسى، التهاب و سوزش وجود دارد. چنانچه با مصرف پماد ام‏جى علایم بیمارى تشدید شد، مصرف آن را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید.(۲ و ۴)

مدریک Moderic
«مدریک» به شکل قرص روکش‏دار موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک اندام هوایى گیاه دم اسب است. داروى مدریک به عنوان ضدعفونى کننده مجارى ادرار و پیشاب آور ملایم کاربرد دارد. گیاه دم اسب با افزایش گردش خون کلیه‏ها، ترشح ادرار را افزایش مى‏دهد. این گیاه همچنین داراى خاصیت ملایم حل کننده سنگ‏هاى کلیوى است. اسید سیلیسیک موجود در دم اسب موجب تقویت نسوج پیوندى و استخوان‏ها نیز مى‏شود. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن در بزرگسالان روزانه ۲ تا ۴ قرص است. در صورت مصرف داروهاى مدر و داروهاى کاهنده فشارخون قبل از مصرف مدریک با پزشک مشورت کنید.(۲ و ۴)

مایکودرم Mycoderm
«مایکودرم» به شکل قطره ۳۰ میلى‏لیترى (لوسیون موضعى) موجود است. این دارو حاوى اسانس گونه خاصى از درمنه ایران است. مایکودرم به عنوان ضدقارچ سطحى تینه‏آ ورسیکالر کاربرد دارد.
دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. روش مصرف معمول آن به این شرح است: روزى ۲ بار در محل مورد نظر (حداکثر ۳۰ تا ۳۵ قطره) مالیده شود. دوره درمان ۲ تا ۴ هفته تکمیل شود. در اثر مصرف مایکودرم، احتمال بروز واکنش‏هاى خفیف پوستى وجود دارد. این دارو در دوران باردارى و در افراد مبتلا به صرع و تشنج منع مصرف دارد. (۴)

رزمارى Rosemary
«رزمارى» به شکل پماد ۳۰ گرمى موجود است. این دارو حاوى اسانس رزمارى و کامفر است. پماد رزمارى به عنوان تسکین دهنده دردهاى عضلانى و مفصلى، دردهاى عصبى و تسکین درد عضلات قفسه سینه کاربرد دارد. مصرف موضعى گیاه رزمارى گردش خون موضعى را افزایش داده و موجب گرمى و داغى و برطرف شدن درد و التهاب مى‏شود. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: روزى ۳ تا ۴ مرتبه به طور موضعى در محل درد و التهاب مالیده شود. ممکن است مصرف رزمارى منجر به التهاب پوستى و واکنش‏هاى حساسیت به نور شود. در افراد حساس به گیاه رزمارى، این دارو منع مصرف دارد. با توجه به احتمال بروز واکنش‏هاى حساسیت به نور بهتر است بیمارانى که از این پماد استفاده مى‏کنند، از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خوددارى کرده و از فراورده‏هاى ضدآفتاب استفاده کنند. (۲ و ۴)

سالویگل Salvigol
«سالویگل» به شکل قرص روکش‏دار موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک سرشاخه‏هاى جوان گیاه مریم گلى است. سالویگل به عنوان کم کننده ترشح عرق بدن در شرایط معمولى و دوران یائسگى، همچنین به عنوان خشکاننده شیر مادران کاربرد دارد. دارو را با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: روزى سه بار هر بار ۱ تا ۲ قرص با کمى آب میل شود. مصرف سالویگل ممکن است در بیماران مبتلا به دیابت موجب کاهش قندخون شود بنابراین این بیماران باید آن را با احتیاط مصرف کنند. مصرف سالویگل در دوران باردارى توصیه نمى‏شود. (۳ و ۴)

سالویزان Salvizan
«سالویزان» به شکل ژل ۱۵ گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره گیاه مریم گلى است. ژل سالویزان به عنوان درمان موضعى عوارض التهابى، میکروبى و دردناک لثه و آفت مخاط دهان کاربرد دارد. گیاه مریم گلى داراى خواص ضدباکتریایى، ضدقارچ، آنتى‏اکسیدان، ضدویروس، قابض و کاهنده ترشح بزاق و عروق است. اثر ضدمیکروبى همراه با تانن‏هاى قابض موجود در گیاه مریم گلى موجب کم شدن ترشح بزاق، کاهش تولید جرم دندان و وقفه در التهاب لثه‏ها شده و افزون بر آن در پیشگیرى از پوسیدگى دندان‏ها مؤثر است. دارو را با مشورت دندان‏پزشک مصرف کنید. روش مصرف آن به این شرح است: روزى سه مرتبه و هر بار حدود یک سانتى‏متر ژل را روى مخاط دهان قرار داده و با نوک انگشتان ماساژ دهید. مصرف سالویزان در افراد حساس به مریم گلى موجب بروز حساسیت مى‏شود. سالویزان در دوران باردارى و شیردهى منع مصرف دارد.(۳ و ۴)

سینابایل Sinabile
«سینابایل» به شکل قطره خوراکى ۳۰ میلى‏لیترى موجود است. این دارو حاوى عصاره برگ کنگر فرنگى است. سینابایل آثار صفراآور، محافظ کبدى و پایین آورنده چربى دارد. این دارو در درمان سوءهاضمه ناشى از اختلال عملکرد دستگاه صفراوى تجویز مى‏شود. همچنین استفاده از آن در درمان چربى خون بالا و نیاز به آثار محافظ کبدى توصیه شده است. دارو را زیر نظر و با تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: تا ۴۰ قطره با مقدار کمى آب، بعد از غذا و سه بار در روز مصرف شود. در اثر مصرف هم‏زمان سینابایل با انسولین و داروهاى ضدقندخون خوراکى، احتمال بروز افت شدید قندخون وجود دارد. مصرف قطره سینابایل در افراد حساس به گیاه کنگر فرنگى یا سایر گیاهان خانواده کاسنى و در موارد انسداد مجراى صفراوى مجاز نیست. در افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا و در دوران باردارى و شیردهى با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شود.(۳ و ۴)

ترموراب Thermorub
«ترموراب» به شکل پماد ۱۹ گرمى و ۳۸ گرمى موجود است. این دارو حاوى روغن اکالیپتوس، روغن جوز هندى و روغن برگ سدار است. ترموراب به عنوان برطرف کننده احتقان بینى، تسکین دهنده سرفه و بى‏حس کننده موضعى کاربرد دارد. دارو را با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: بزرگسالان و کودکان بیش از ۲ سال پماد را به صورت لایه‏اى ضخیم روى سینه و گلو بمالند و روى آن را با پارچه‏اى نرم و خشک بپوشانند. پوشیدن لباس گشاد و آزاد باعث نفوذ بخارهاى پماد به دهان و بینى مى‏شود. مصرف این پماد در کودکان زیر ۲ سال ممنوع است. در سوراخ بینى و یا به صورت خوراکى نباید مصرف شود. در صورت سرفه مکرر مزمن همراه با تب، بثورات جلدى و یا سردرد ممتد بیش از یک هفته، مصرف دارو را قطع و با پزشک مشورت کنید. روى زخم یا پوست آسیب دیده به کار نرود و این پماد را از حرارت و شعله دور نگه دارید.(۳ و ۴)

تیمیکلد Thymicold
«تیمیکلد» به شکل قطره خوراکى ۳۰ میلى‏لیترى موجود است. این دارو عصاره برگ و سرشاخه‏هاى گلدار آویشن باغى است. تیمیکلد در درمان سرماخوردگى، سرفه، سیاه‏سرفه و رفع التهابات مخاط مجارى تنفسى کاربرد دارد.
دارو را با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن به این شرح است: سه تا پنج بار در روز هر بار ۳۰ تا ۴۰ قطره با مقدارى آب یا چاى مخلوط شده و پس از غذا میل شود. تیمیکلد در افرادى که به گیاهان دارویى سابقه آلرژى دارند، بیماران مبتلا به ناراحتى‏هاى شدید گوارشى، در التهابات مجارى ادرار و التهابات کلیوى و در دوران باردارى و شیردهى و در کودکان زیر ۱۲ سال منع مصرف دارد. این دارو با مکمل‏هاى غذایى حاوى آهن تداخل ایجاد کرده و جذب آهن را کاهش مى‏دهد. به علت وجود اتانول در این فراورده براى افراد با بیمارى‏هاى کبدى، صرع و ناراحتى‏هاى مغزى احتیاط مصرف دارد.(۳ و ۴)

ولى Vali
«ولى» به شکل پماد ۲۰ گرمى موجود است. این دارو شامل روغن بادام شیرین، روغن کنجد، روغن زیتون، روغن آفتابگردان و موم زنبورعسل است. پماد ولى در درمان سوختگى‏هاى سطحى به کار مى‏رود. مواد مؤثر و طبیعى موجود در پماد ولى موجب رفع اثر سوختگى و برطرف شدن مشکلات پوستى مى‏شود. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف معمول آن، به این شرح است:
روزى سه تا چهار بار به صورت یک لایه نازک روى سطح سوخته مالیده شود. از نظر طول مدت درمان هیچ‏گونه محدودیتى وجود ندارد.(۴)

ونوگل Venogol
«ونوگل» به شکل پماد ۳۰ گرمى موجود است. این دارو حاوى عصاره خشک گیاه شاه‏بلوط هندى است. این پماد در درمان واریس سطحى و عمیق وریدى، ادم پاها، فلبیت و هموروئید همچنین به عنوان برطرف کننده درد و حس سنگینى وریدهاى ساق پا کاربرد دارد. دارو را زیر نظر و با مشورت پزشک مشورت کنید. مقدار مصرف معمول ونوگل به این شرح است: روزى سه بار در موضع مالیده شود. تداخل دارویى و عارضه جانبى در نتیجه مصرف این دارو تا کنون گزارش نشده است.(۴)

Leave a Reply 28172 views, 3 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

WT3P66861R8A23331R8A2401Meli1R8A25251R8A25221R8A24511R8A25031R8A24871R8A2419