| Mobile | RSS

عکاسی با دوربین دیجیتال

بهمن ۱۰ام, ۱۳۸۹ | No Comments | Posted in عکاسی

عکاسی

احتمالاً در مورد دوربین های دیجیتالی که همه کار می کنند، بسیار شنیده اید. فقط کافیست دکمه ای را فشار دهید و به طور اعجاب آوری عکس های زیبایی خلق کنید. آیاهر چه دوربین بهتری داشته باشید عکسهای بهتری نیز خواهید داشت.؟ شاید این گونه نباشد!

حقیقت این است که شما می توانید با یک دوربین ساده و ارزان قیمت، عکسهای زیبایی بگیرید و یا با یک دوربین گران قیمت، عکسهای ضعیفی بگیرید. این دوربین نیست که عکسهای زیبایی می گیرد بلکه عکاس است. با کمی آگاهی و تمایل به انجام تنظیم های لازم در موقعیتهای مختلف می توانید از ساده ترین دوربین ها عکسهای با ارزشی بیرون بکشید.

این مقاله به شما کمک خواهد تا عکسهای زیبایی بگیرید و در عکاسی دیجیتال مانند یک فرد حرفه ای عمل کنید.

 

۱ــ رنگ ها را گرمتر کنید

آیا تا بحال توجه کرده اید که رنگ عکس هایتان سرد و بی روح است؟ مشکل اینجاست که در قسمت تنظیمات دوربین گزینه (default) برای White Balance یا ( W B ) در حالت Auto می باشد که برای اکثر تصویرها مناسب است اما در حالت Auto تصاویر تمایل به رنگ های سرد دارند.

زمانی که از یک منظر در هوای آفتابی عکس می گیرید White Balance را از Auto به Cloudy تغییر دهید. بله در هوای آفتابی دوربین را روی هوای ابری تنظیم کنید. این تنظیم مانند این است که یک فیلتر گرم مناسب استفاده کنید. این عمل باعث می شود که رنگ های زرد و قرمز غلیظتر به نظر برسند و به اصطلاح عکس شما گرمتر شود. در زیر دو عکس را ملاحظه می کنید شکل ۱a در حالت auto و شکل ۱b در حالت Cloudy گرفته شده است. دو تصویر را مقایسه کنید انتخاب با شماست.


حتماً این عمل را امتحان کنید و چند عکس در فضای آزاد بگیرید ابتدا در حالت Auto سپس Cloudy و عکسها را در کامپیوتر مقایسه کنید. من حدس می زنم عکسهای گرمتر را ترجیح خواهید داد.

۲ــ فیلتر پلارایزر (Polarizer)

اگر می خواهید عکس هایتان واقعاً قوی باشند،از یک فیلتر پلارایزر استفاده کنید. یک پلارایزر فیلتری است که هر عکاسی برای عکاسی در فضای آزاد باید در اختیار داشته باشد. با کاهش تشعشع ها و انعکاسهای ناخواسته، عکسهایی که از فیلتر پلارایزر استفاده می کنند باارزش و دارای رنگهای سیرتری هستند به خصوص تصاویر آسمان.

اگر دوربین شما قابلیت نصب فیلتر را ندارد ناامید نشوید چون حقه ای هست که بنده سالهاست از آن با دوربین معمولی خودم استفاده می کنم، اگر یک عینک دودی با کیفیت خوب دارید شیشه های آنها را بیرون بیاورید و آنها را تا حد امکان نزدیک لنز دوربین قرار دهید سپس در LCD دوربین خود دقت کنید که لبه های شیشه ای عینک در عکس نیفتد. عکس ۲a بدون فیلتر گرفته شده است و عکس ۲b با فیلتر پلارایزر خود مقایسه کنید و قضاوت کنید.

فیلتر پولاریزهتاثیر فیلتر پلاریزه

رای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید طوری پشت دوربین قرار بگیرید که آفتاب از شانه سمت راست یا چپ شما بتابد. فیلتر پلارایزر زمانی بهترین نتیجه را خواهد داشت که منبع نور با زاویه ۹۰ درجه بتابد .

۳ــ درخشش در تصاویر گرفته شده در فضای آزاد

یکی دیگر از قابلیتهای باارزش دوربین دیجیتال که مورد توجه قرار نگرفته است، قابلیت انتخاب فلاش دوربین است. یعنی شما به عنوان عکاس حتی در هوای آفتابی و در نور زیاد می توانید با فلاش عکس بگیرید. این ویژگی در دوربین های دیجیتال معمولاً با flash on یا fill flash فعال می شود. و شما این قدرت را خواهید داشت که عکسهای زیبایی در فضای آزاد بگیرید.

در مورد flash on دوربین ابتدا از پشت زمینه تصویری تهیه می کند و فلاش دوم نور کافی برای موضوع عکاسی شما فراهم می کند. و نتیجه یک عکس حرفه ای است که در ساختار عکس شما هر چیزی به اندازه کافی خوب به نظر می رسد.

ا قرار دادن موضوع در سایه یک درخت و قرار دادن دوربین در وضعیت fill flash پسر ها و پشت زمینه جلوه لازم را دارند.

حال سعی کنید در فضای آزاد با و بدون فلاش عکس بگیرید بخصوص زمانیکه آفتاب از پشت یا از بغل به موهای مشخصی که عکس می گیرید بتابد حال به درخشش لبه ها توجه کنید.

یک تکنیک جالب دیگر این است که شخصی را که از او عکس می گیرید در زیر سایه مثلاً یک درخت قرار دهید و با فلاش عکس بگیرید تا مدل شما مجبور به اخم کردن و جمع کردن چشمها در برابر نور آفتاب نباشد.

این را بخاطر داشته باشید که اکثر دوربین هایی که فلاش از ابتدا در آنها تعبیه شده است دارای دامنه ۳ متری (یا حتی کمتر) هستند. بنابراین مطمئن شوید که زمانیکه از فلاش استفاده می کنید خیلی دور نمی ایستید.

۴ــ macro mode یا close up

زمانی را به خاطر آورید که کودکی کوچک بودید و بر روی چمنها بازی می کردید؟! وقتی که بقدر کافی به زمین نزدیک شوید تعداد زیادی از مخلوقات را می بینید که قبل از آن حتی فکر نمی کردید آنها وجود خارجی داشته اند. امروز شاید نخواهید در حیاط منزلتان بروی شکم دراز بکشید و لباسهایتان را کثیف کنید. اما اگر close up دوربین خود را فعال کنید و سعی در کشف دنیای خود با جزئیات بیشتر (ابعاد کوچکتر) داشته باشید، عکسهای تر و تازه ای جایزه شما خواهد شد که قبلاً هیچگاه آنها را تجربه نکرده بودید.

فقط در دوربین خود به دنبال آیکون close up یا macro mode بگردید که معمولاً این آیکون با سمبل یک گل نشان داده می شود، آن را فعال کنید و به اندازه ای که دوربین شما اجازه می دهد به سوژه خود نزدیک شوید. بعد از اینکه سوژه را پیدا کردید، دکمه شاتر را تا نصفه پایین نگه دارید تا این فرصت را به دوربین بدهید که روی تصویر زوم کند سپس دکمه را تا انتها فشار دهید تا عکس گرفته شود.

زمانیکه از مود close up استفاده می کنید دامنه تصویر شما بسیار کم عمق خواهد بود، بنابراین روی قسمتی از تصویر زوم کنید که برای شما مهمتر است و اجازه دهید بقیه قسمتهای تصویر تار بیفتد.

۵ــ‌ کارت حافظه حجیم

زمانیکه در حال جمع آوری پول برای خرید یک دوربین دیجیتال هستید حتماً برای کارت حافظه اضافی پول کنار بگذارید چرا؟! چون حافظه ای که دوربین های دیجیتال دارند معمولاً خیلی پایین است و مانند این است که شما برای یک مسافرت طولانی به جای غذا کمی تنقلات به عنوان آذوقه بردارید.

اگر یک دوربین ۳ مگا پیکسلی دارید حداقل ۲۵۶ مگا بایت حافظه نیاز دارید، ۵۱۲ مگا بایت برای ۴ مگا پیکسل و ۱ گیگا بایت برای دوربین های با روزلوشن ۶ مگا پیکسل و بالاتر مناسب است.

۶_ رزولوشن بالا

یکی از دلایل مهمی که باید یک کارت حافظه با ظرفیت بالا بخرید این است که بتوانید از حداکثر رزولوشن دوربین خود استفاده کنید. در غیر اینصورت پول خود را هدر داده اید. چون دوربینی خریده اید که از قابلیتهای آن استفاده نکرده اید.

چرا نباید عکسهای با کیفیت پایین بگیرید؟ چون نمی دانید که عکس بعدی که می گیرید ممکن است بهترین عکس قرن ۲۱ باشد. و اگر یک عکس زیبا با کیفیت ۶۴۰×۴۸۰ بگیرید به این معناست که از این عکس می توانید یک پرینت با اندازه یک کارت اعتباری بگیرید.

به عبارت دیگر اگر عکس به رزولوشن ۴ مگاپیکسل یا ۲۲۷۲×۱۷۰۴ یا بزرگتر بگیرید می توانید آن را با ابعاد ۲۰×۲۵ سانتی متر چاپ کنید و با این کیفیت عکس شما حتی برای چاپ در یک مجله کافی است. در ضمن سعی کنید تا جاییکه امکان دارد به سوژه نزدیک شوید. این کار به شما این آزادی را می دهد تا در صورت نیاز قسمتی از عکس را با استفاده از نرم افزار های گرافیکی جدا کنید. و هنوز عکس شما کیفیت قابل توجهی داشته باشد، تا بتوانید از آن یک پریتت خوب بگیرید.

نکته اینجاست که شما باید مقدار کافی حافظه در اختیار داشته باشید.

سه پایه مناسب

اگر فردی که برای عکاسی از سه پایه استفاده می کند، در حالیکه می تواند این عکس را بدون سه پایه بگیرد، بدانید که او یک عکاس حرفه ای است. برای موضوع های عکاسی ثابت و مشخص سه پایه بسیار مفید است.

مشکلی که در استفاده از سه پایه وجود دارد، بزرگ و حجیم بودن آن است و حمل آن باعث دردسر می شود.

برای عکاسان دیجیتال یک خبر خوب وجود دارد و آن اینست که سه پایه های جدیدی که به بازار آمده است، کوچک و کم حجم و سبک است و می توانید آن را در جیب خود بگذارید.

سرگرمی با عکسهای تأخیری

با داشتن سه پایه می توانید از یک خاصیت دیگر دوربین خود استفاده کنید و آن گرفتن عکس بعد یک تأخیر زمانی است که آنرا در دوربین های دیجیتال با «Self timer» نشان می دهند. این تأخیر زمانی ۱۰ ثانیه فرصت می دهد تا یک مشکل قدیمی حل شود و آن حضور عکاس در کادر است.

یک خاصیت دیگر این روش عدم لرزش دوربین در زمان عکس گرفتن است، چون زمانیکه شما دکمه دوربین را فشار می هید دوربین تکان می خورد.

عکاسی از حرکت آب

این عکسها با یک ترکیب مناسب از حرکت آب و تنظیم دوربین به طوریکه شاتر آن برای یک یا دو ثانیه باز بماند، خلق می شود و یک جریان نرم از حرکت آب بوجود می آید که همانند یک تابلوی نقاشی به نظر می رسد. در حالیکه سایر اجزای موجود در عکس عادی و با جزئیات کامل دیده می شوند.


شما به یک سه پایه احتیاج خواهید داشت تا دوربین را در طول مدتی که شاتر باز می ماند ثابت نگه داشته و عکس مات نشود و به همین دلیل بهتر است از خاصیت Self timer استفاده کنید.

راه دیگر، استفاده از یک عینک آفتابی در برابر لنز دوربین است که به دوربین این فرصت را می دهد تا شاتر، مدت بیشتری باز بماند.

نتیجه نهایی

بیشتر دوربین های دیجیتال حتی دوربین هایی که برای استفاده افراد مبتدی و به قیمت ارزان در بازار یافت می شوند تعداد زیادی توابع قابل استفاده دارند. با خرج کمی ابتکار می توانید عکسهایی بگیرید که برای بیننده ها این سؤال را مطرح می کند که:« این عکس با چه دوربینی گرفته شده است؟ »

می توان هر پاسخی به این سؤال داد ولی اکنون شما می دانید که دوربین مسئول عکسهایی که گرفته شده، نیست.

چند نکته مهم در عکاسی دیجیتال

تعادل نور سفید
چشم انسان به طور اتوماتیک به انواع نورهای موجود خود را تطبیق می دهد . یک صفحه کاغذ سفید را چشم ما چه در زیر نور آفتاب وچه در زیر نور لامپ های خانه سفید می بیند . 

برای دوربینهای ویدئو و یا دوربینهای عکاسی دیجیتال ، باید معادل نور سفید را روی آنها تنظیم کرد . این بدین معنی است که روش دوربین برای ثبت رنگهای مختلف باید طوری تنظیم شود که رنگ سفید یا خاکستری سوژه هم به طور خنثی درروی عکس به رنگ سفید یا خاکستری ظاهر شوند .

حالت رنگ
بعضی از دوربینها دارای قابلیت عکاسی در حالت رنگ های مختلف مثل سیاه وسفید ، غلظت رنگ بالا ویا پایین ویا تون قهوه ای رنگ معروف به سپیا (Sepia) هستند .

حساسیت به نور
در دوربینهای معمولی که با فیلم کار می کنند و دراین کتاب دوربینهای آنالوگ نامیده می شوند ، می توان حساسیت فیلم را مناسب نوع فیلمی که به کار می برید ، انتخاب وتنظیم کرد . هرچه حساسیت فیلم پایین تر باشد ، دانه هایی که روی فیلم هستند ریزتر و جزئیات زیادتری از سوژه در عکس ثبت می شوند . واحد حساسیت فیلم به ISO بیان می شود که ترکیبی از سیستم آمریکایی ASA وسیستم آلمانی DIN است . مثلا" 400/27? ISO واحدی برای نمایش فیلم با حساسیت ۴۰۰ ایزو است . 

دریک دوربین عکاسی دیجیتال باید دید که کارخانه سازنده آن چه حساسیتی را برا ی آن مدل درنظر گرفته است. هر اندازه ای که دوربین برای آن تنظیم و ساخته شده باشد، همه عکسها بر مبنای آن حساسیت گرفته خواهند شد. حساسیت برای یک سنسور نوری CCD به صورت ISO بیان می شود. حساسیت سنسور نوری در دوربین های دیجتال کمپکت معمولا" 100 ایزو است. بعضی از دوربینها دارای قابلیت تغییر ایزو یا حساسیت فیلم از طریق تقویت سیگنالهای الکترونیکی هستند. این کارکرد باعث می شود که حتی در زیر نور ضعیف هم بتوان عکاسی کرد ولی عکسی که شما دریافت خواهید کرد، دارای برفک و پارازیت خواهد بود. 

کار روی عکسها درون دوربین 

دوربین دیجیتال در حقیقت کامپیوتر کوچکی است که با آن نه تنها می توان عکس گرفت ، بلکه می توان در سازماندهی و نشان دادن عکسها هم از آن استفاده کرد. امکانات موجود در دوربینهای مختلف فرق می کنند در زیر چند نمونه مرسوم آنها آورده می شوند

Leave a Reply 4004 views, 1 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1R8A94601R8A94661R8A93781R8A9319Ryan's Pub, St Julian, December 25, 2016Gorgeous Gorgs, Sliema, December 24, 2016The 11:40 Rogue One Show on Eden in St Julian, December 28, 2016Ariëlla 006Lu #XAriëlla 005