| Mobile | RSS

تقویم ایرانیان

اردیبهشت ۳۰ام, ۱۳۸۹ | No Comments | Posted in فرهنگ و هنر

تقویم ایرانی

ترتیب فصل ها و ماه های ایرانی و معادل های لاتین آن به شرح زیر می باشد :

بهار (Spring )
فروردین : ۲۱ مارس تا ۲۰ آوریل
اردیبهشت : ۲۱ آوریل تا ۲۱ مه
خرداد : ۲۲ مه تا ۲۱ ژوئن

تابستان (Summer )
تیر : ۲۲ ژوئن تا ۲۲ جولای
مرداد : ۲۳ جولای تا ۲۲ آگوست
شهریور : ۲۳ آگوست تا ۲۲ سپتامبر

پائیز ( Autumn )
مهر : ۲۳ سپتامبر تا ۲۲ اکتبر
آبان : ۲۳ اکتبر تا ۲۱ نوامبر
آذر : ۲۲ نوامبر تا ۲۱ دسامبر

زمستان (Winter )
دی : ۲۲ دسامبر تا ۲۰ ژانویه
بهمن : ۲۱ ژانویه تا ۱۹ فوریه
اسفند : ۲۰ فوریه تا ۲۰ مارس

یکی از خصایص تقویم ایرانی ،‌ همزمانی آ‌غاز شکوفایی طبیعت است . به همین دلیل از طرف سازمان ملل متحد ،‌ روز اول فروردین به عنوان « روز زمین » نامگذاری شده است .
با شروع سال جدید ، ‌جشن های ویژه ای به نام « نوروز » در ایران برپا می شود که قدمتی چند هزار ساله دارد . این جشن ها ۱۳ روز طول می کشد . به طور معمول چهار یا پنج روز اول سال تعطیل عمومی است . بازار سفر به نقاط دیدنی یا خوش آب وهوا داغ است . در این موقع ، ‌در اکثر نقاط ایرا ن ، ‌طبیعت نیز از خواب زمستانی بیدار شده است . سفره هفت سین یکی از مراسم مربوط به نوروز است که در این سفره هفت چیز را که با حرف « س » شروع می شود را به همراه قرآن کریم و نیز ماهی های کوچک قرمز در کنار یکدیگر می گذارند . روز سیزدهم از جشن های نوروزی ، ‌که آخرین روز آن نیز می باشد به «‌سیزده بدر » معروف است و تعطیل عمومی است . در این روز ، ‌خانواده ها به صورت دسته جمعی به اطراف شهرها و یا پارک ها و مناطق طبیعی می روند و یک روز شاد را در دل طبیعت سپری می کنند .

نوروز ، بزرگترین جشن ملی ایرانیان است که پیش از آن و در طول آن ،‌ ایرانیان با برگزاری مراسمی متنوع ، ‌شکوفایی دوباره طبیعت و حلول سال نو و آغاز فصل بهار را جشن می گیرند .
روز ۱۲ فروردین که سالروز تائید جمهوری اسلامی ایران توسط مردم ایران از طریق رفراندم عمومی از دیگر تعطیلات عمومی است . روز های ۱۴ خرداد که سالروز رحلت حضرت امام خمینی و ۱۵ خرداد که سالروز قیام مردم قم ،ورامین وتهران به رهبری امام خمینی در سال ۱۳۴۲ شمسی است ،‌ نیز در ایران تعطیل عمومی است . روز ۲۲ بهمن رو زپیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و روز ۲۹ اسفند ، ‌سالروز ملی شدن صنعت نفت از دیگر تعطیلا ت رسمی مرتبط با تقویم ایرانی است .
در ایران ،‌ از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ بهمن هر سال را به عنوان دهه « فجر » ( طلوع ) نامیده اند که در واقع جشن های سالگرد انقلاب اسلامی برگزار می گردد. در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ ، امام خمینی از تبعید در پاریس به ایرا ن برمی گردد و مورد استقبال پرشکوه مردم قرار می گیرد . ۱۰ روز بعد یعنی در ۲۲ بهمن رژیم شاه سقوط می کند و انقلاب اسلامی به پیروز ی می رسد . در دهه فجر انوع جشنواره ها ی ورزشی ، ‌سینمایی ، ‌هنری و … بر پا می گردد.
اما بسیاری ا زمراسم اعم از عیدها و عزاداری ها در ایران مرتبط با تقویم هجری قمری است که بر اساس گردش ماه به دور خورشید محاسبه گردیده است . این تقویم بجای ۳۶۵ روز ۳۵۵ روز و یا ۳۵۴ روز دارد . به این ترتیب تقویم هجری قمری ۱۱ روز از تقویم شمسی کمتر دارد و بنابراین بسیاری از مراسم اسلامی درزمان های مختلفی در ایران برگزار می گردد. ماههای تقویم اسلامی عبارتند از : ۱ـ محرم ۲ـ صفر ۳ـ ربیع الاول ۴ـ ربیع الثانی ۵ـ جمادی الاول ۶ـ جمادی الثانی ۷ـ رجب ۸ ـ شعبان ۹ـ رمضان ۱۰ـ شوال ۱۱ـ ذیقعده ۱۲ـ ذیحجه

به طور معمول هر یک از مراسم مذهبی تقویم اسلامی ، ‌با گذشت یک سال ، ۱۱ روز جلوتر از سال قبل در ایران برگزار می گردد. به عنوان مثال ، ‌عاشورا که مراسمی است برای عزاداری شهادت سومین امام شیعیان در دهم ماه محرم هر سال برگزار می شود . دهم محرم در سال ۱۳۷۹ ( ۲۰۰۰ م ) برابر با ۲۷ فروردین و در سال ۱۳۸۰ (۲۰۰۱ م ) برابر با ۱۶ فروردین بوده است و در سال ۱۳۸۱ (۲۰۰۲ ) برابر با ۵ فروردین بوده است . به این ترتیب مراسم مذهبی در ایران ثابت نیستند و با گذشت زمان ،‌ بتدریج در فصل های مختلفی واقع می شوند .

مهمترین مراسم مذهبی در ایران که در عین حال تعطیل عمومی نیز می باشند عبارتند از :
۹ و ۱۰ محرم (‌تاسوعا و عاشورا ) : عزاداری برای شهادت امام حسین (ع) ‌، امام سوم شیعیان
۲۰صفر ( اربعین ) : مراسم چهلمین روز درگذشت امام حسین (ع)
۲۸ صفر : ‌رحلت پیامبر گرامی اسلام و نیز شهادت امام حسن (ع) ، ‌امام دوم شیعیان
۳۰ صفر : شهادت امام رضا (ع) ، ‌اما م هشتم شیعیان
۱۷ربیع الاول : میلاد حضرت رسول اکرم و نیز میلاد امام جعفر صادق (ع) ششمین امام شیعیان
۳جماد الثانی : ‌رحلت حضرت فاطمه دختر پیامبر اکرم
۱۳ رجب : ولادت حضرت علی علیه سلام امام اول شیعیان
۲۷ رجب : ‌مبعث حضرت رسول اکرم
۱۵ شعبان : ولادت حضرت مهدی (ع)آخرین امام شیعیان
۲۱ رمضان : شهادت حضرت علی (ع)
۱شوال : عید فطر
۲۵ شوال : ‌شهادت امام جعفر صادق (ع)
۱۰ ذیحجه : ‌عید قربان
۱۸ ذیحجه : عید غدیر خم

ماههای محرم و رمضان دو ماه بسیار مهم درتقویم اسلامی و به تبع آن در زندگی ایرانیان است . در ماه محرم مردم ایران در غم شهادت سومین امام خود ، ‌حضرت حسین (ع) ،‌فرزند حضرت علی و نوه پیامبر اکرم ، ‌عزاداری می کنند . در این ماه مردم با پوشیدن لباس مشکی و گرد آمدن در مساجد یاد آن امام و مبارزات وی را گرامی می دارند . این مراسم در ۹ و ۱۰ محرم یعنی روز های تاسوعا وعاشورا به اوج خودمی رسد و دسته های مردم در خیابانها نیز به عزاداری می پردازند .
در ماه رمضان ، ‌که ماه روزه گیری است ، ‌مسلمانان ، ‌از خوردن هرگونه غذا ، ‌آشامیدن و یا استعمال دخانیات در طول روز امتناع می کنند و پس از غروب آفتا ب ، ‌آنها با شکستن روزه خود ، ‌در مساجد اجتماع می کنند . شیعیان در این ماه به عزاداری برای شهادت امام علی علیه سلام ، نخستین اما م شیعیان می پردازند . امام علی علیه سلام ، در نوزدهم ماه رمضان درمحراب نماز مورد ضربت شمشیر یکی از مخالفان خود قرار می گیرد و در ۲۱ ماه رمضان به شهادت می رسد .
بدیهی است که مسافرانی که از سایر نقاط درماه رمضان به کشورهای اسلامی مسافرت می نمایند باید به این نکته توجه نمایند که مسلمانان نسبت به شئونات مذهبی خو د بسیار حساس هستند . به عنوان مثال ، ‌در ماه رمضان باید از خوردن و آشامیدن ویا استعمال دخانیات در ملاء عام پرهیز نمایند . اگر چه در هتل ها ، ‌فرودگاه ها و اماکن اقامتی آنان امکانات لازم برای پذیرایی از آنها فراهم می باشد .

Leave a Reply 2016 views, 2 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Coffee Time!warm greetingsYuWT3P6466WT3P6569WT3P6542WT3P6425Proud LonelinessIt's complicatedMithlond