| Mobile | RSS

ایران امروز

اردیبهشت ۳۰ام, ۱۳۸۹ | No Comments | Posted in ایران شناسی

 

ایران امروز ،‌کشوری است که ضمن پذیرش بسیاری از عناصر فرهنگ مدرن ، پاره ای از شیوه های زندگی و‌ آداب و رسوم خود را حفظ کرده است . در ایران امروز ،‌ شما می توانید در کنار پدیده های نوینی چون اینترنت ، ‌روش های سنتی زندگی مانند کوچ عشایر را مشاهده کنید . مدارس قدیمی ایرانی ،‌ضمن حفظ ساختار سنتی خود ، ‌به انواع تجهیزات مدرن مجهز شده اند‌ . در یک سو آسمان خراش های عظیم ساخته شده است و در سوی دیگر هنوز ،‌ از سیاه چادربه عنوان سرپناه استفاده می گردد. در یک نگاه کلی می توان گفت جامعه ایرانی در برخورد با مدرنیته نه یکسره آن رارد کرده است و نه در بست آن را پذیرفته است . بلکه سعی کرده است ضمن حفظ هویت فرهنگی و اجتماعی خود ، ‌از شیوه ها و ابزارهای زندگی نوین نیز بهره گیرد . در این قسمت سعی خواهد شد تا با بخش هایی ا ز سیمای نوین ایران آشنا شویم .

 

نشانه ها :
ـ نام رسمی : جمهوری اسلامی ایران
ـ نشانه ملی : این نشانه مجموعه ای از اصول و آرمانهای اسلامی و انقلابی را در قالب طرحی گرافیکی به نمایش می گذارد . اگر چه هر کدام از این اجزاء جداگانه دارای معانی خاص خود می باشند ،‌ اما مجموعه آنها ، ‌جمله مشهور قرآن کریم و اولین شعار دین اسلام را تداعی می کند : لا اله الا الله (خدایی جز اله نیست )        ( Lailaha illalah )
ـ پرچم ملی : پرچم ایران از خط افقی به رنگ های سبز ،‌ سفید و قرمز تشکیل شده است . درمرکز آن ، ‌در قسمت سفید نشانه ملی قرار دارد . در حاشیه پائین بخش سبز و بالای قرمز ،‌ کلمه الله اکبر (خداوند بزرگ است ) به تعداد ۲۲ بار تکرار شده است .

 

حاکمیت (State ):

دولت جمهوری اسلامی ایران ،‌ در پی انقلاب اسلامی ایران در سال۱۳۵۷ استقرار یافت . این دولت نخستین جمهوری در تاریخ    ایران به حساب می آید ، ‌چرا که پیش از آن تمامی حکومت های ایرانی به شکل پادشاهی اداره می شدند . اندک مدتی پس از انقلاب (۱۲ فروردین ۵۸)،‌ اکثر قاطع مردم در یک رفراندم ، ‌به جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند . جمهور ی اسلامی ایر ان بر اساس اصل تفکیک قوای سه گانه و نظارت رهبری بر آنها بنا شده است .
ـ رهبری : مطابق قانون اساسی ، ‌نظارت عالیه بر قوای سه گانه و هماهنگی میان آنها ، تعیین رئیس قوه قضائیه و نیز فرماندهی کل قوای نظامی و تعیین فرماندهان ارشد از اختیارات رهبری می باشد . پس از در گذشت حضرت امام خمینی(ره) در سال ۱۳۶۸ ، ‌مجلس خبرگان حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رابه عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران برگزید و ایشان تا کنون این سمت را دارا می باشند . آیت الله خامنه ای پیش از این دو بار به عنوان ریاست جمهوری ایران برگزیده شده بودند . وی دارای تألیفاتی در زمینه علوم اسلامی است و آشنایی عمیقی با ادبیات فارسی و هنر دارد .
اعضای مجلس خبرگان که وظیفه آن انتخاب رهبرمی باشد ، به مدت ۷ سال از طرف مردم انتخاب می شوند . قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، قوای اداره کننده کشور را به سه قو ه مجریه ،‌ مقننه ‌و قضائیه تقسیم کرده است .

ـ قوه مجریه : در رأس این قوه رئیس جمهور قرار دارد که به مدت ۴ سال با رأی مستقیم مردم انتخاب می گردد . پس از انتخاب رئیس جمهور ،‌ ‌او باید برای تک تک وزیران پیشنهادی برای تشکیل کابینه از مجلس رأی اعتماد بگیرد . رئیس جمهور وظیفه اجرای قانون اساسی و پاسداری از اصول آن را بر عهده دارد .
در حال حاضر رئیس جمهور ایران جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد است که در سال ۱۳۸۴ به این مقام برگزیده شد .

ـ قوه مقننه : مجلس شورای اسلامی ، ‌پارلمان ایران ،‌ دارای ۲۹۰ نماینده است که به مدت چهار سال با رأی مستقیم مردم انتخاب می شوند . هر نقطه شهری و یا روستایی متناسب با جمعیت خود سهمیه ای اعم از یک یا چند نماینده در پارلمان دارد . به عنوان مثال مردم شهر تهران دارای ۳۰ نماینده در مجلس می باشند . همچنین اقلیت ها ی مذهبی نیز نمانیدگانی در مجلس دارند .
۱۲ عضو شورای نگهبان که ۶ نفر از آنها از فقهای برجسته و ۶ نفر از حقوقدانان می باشند ،‌ بر مصوبات مجلس نظارت دارند تا با شرع اسلام و قانون اساسی مطابق باشد . در غیر اینصورت مصوبه را مجدداً به مجلس باز می گردانند تا اصلاح شود . رئیس مجلس و اعضای هیئت رئیسه به مدت یکسال از طرف اعضای پارلمان انتخاب می گردند . در حال حاضر غلامعلی حداد عادل ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد .

ـ قوه قضائیه : وظیفه قوه قضائیه رسیدگی به دعاوی مختلف می باشد . رئیس قوه قضائیه به مدت ۵ سال ، با‌حکم رهبری تعیین می گردد . قوه قضائیه ضمن داشتن ارتباط با سایر قوا ،‌کاملاً مستقل است و وظایف خود را از طریق ۳۲۸۸ شعبه دادگاه (۱۳۷۸ ) ،‌کارمندان و کارشناسان مختلف انجام می دهد . در حال حاضر آیت اله هاشمی شاهرودی ریاست قوه قضائیه را بر عهده دارد .

ایران و سازمانهای بین المللی:
ایران در سال ۱۹۴۵ یکی از کشورهای اولیه ای بود که به سازمان ملل متحد پیوست و از آن تاریخ تاکنون با این سازمان و سازمانهای تابعه آن همکاری مناسبی داشته است . ایران همچنین یکی از بنیانگذاران و اعضای مهم اپک (کشورهای صادر کننده نفت ) می باشد . این کشور همچنین یکی از بنیانگذاران سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) است . ایران در طول سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ میلادی ریاست سازمان کنفرانس اسلامی (ICO ) را بر عهده داشته است . تعدادی از سازمانهای بین المللی که ایران در آنها عضویت دارد عبارتند از : ‌جنبش عدم تعهد ،‌ گروه کشورهای هفتادوهفت ،‌ آژانس بین المللی انرژی اتمی( IAEA ) ،‌ سازمان بین المللی کار (ILO ) ، سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO ) ، شورای همکاری گمرکی (CCC ) ، اتحادیه بین المجالس (IPU ) ، کمسیون اقتصادی و اجتماعی برای آسیا و منطقه اقیانوس کبیر (ESCAP ) ،‌ سازمان خواروبار و کشاورزی (FAO ) ، انجمن بین المللی توسعه (IDA ) ، سازمان بین المللی خطوط کشتیرانی (IMO ) ، سازمان آموزشی , علمی و فرهنگی ملل متحد (UNESCO ) ، ‌صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF ) ، سازمان جهانی هواشناسی (WMO ) ، بنگاه مالی بین المللی (IFC ) ،‌ اتحادیه جهانی پست (UPU )،سازمان بهداشت جهانی (WHO )، کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (UNCTAD ) ،‌ کمیسر عالی ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR ) ،انجمن بین المللی شرکت های هوائی (IATA) و …

پول :
واحد پول ایران ریال نام دارد . اسکناس های رایج در سیستم بانکی عبارتند از : ‌ 500 ریال ،‌ 1000 ریال ،‌ 2000 ریال‌ 5000 ریال ، ۱۰۰۰۰ ریال و۲۰۰۰۰ ریال، ۵۰۰۰۰ ریال سکه های رایج عبارتند از : ۱۰۰ ریال، ۲۵۰ ریال، ۵۰۰ ریال
اگرچه در سیستم بانکی واداری ایران از ریال به عنوان واحد پول استفاده می شود اما در معاملات روزمره مردم برای سهولت از واحد غیر رسمی تومان که عبارت از ۱۰ ریال می باشد استفاده می کنند .

Leave a Reply 2159 views, 1 so far today |

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Coffee Time!warm greetingsYuWT3P6466WT3P6569WT3P6542WT3P6425Proud LonelinessIt's complicatedMithlond